FESTIWAL GWARY ŚLĄSKIEJ 2016

XI FESTIWAL GWARY ŚLĄSKIEJ W WIELOWSI

Dnia 22 listopada 2016 r. grupa śmiałków z ZSP w Rudnie wraz z Panią Bożeną Kaczmarczyk pojechała do Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi, aby wziąć udział w XI Festiwalu Gwary Śląskiej. W kategorii monolog naszą szkołę reprezentowali: Jakub Blaszczyk, Natalia Zaczkowska oraz Natalia Stromska.

Jakub porozprawioł komisji, jak to szkolorz mo ciynszko w szkole. W humorystyczny sposób zaprezentował obowiązki ucznia oraz przepięknie wykonał na trąbce utwór pt. „Zagraj mi czarny Cyganie”. Ostatecznie doszedł do wniosku, że może to i lepiej, że dzieci mają tak dużo na głowie, bo przynajmniej nie mają czasu rozrabiać. Natalia Zaczkowska zabawiała jury opowieścią, jak to piyrwy w szkole boło i jak bajtle miały ciynszko. Porównała szkołę z czasów swojego dziadka ze współczesną i podsumowała, że teraz dzieci mają o niebo lepiej. Natalia Stromska z kolei zaprezentowała historię z dreszczykiem: przygodę młynarza Gerarda ze zmorą.

Następnie na scenę wielowiejskiego ośrodka kultury weszła grupa artystów z kl. VI w składzie: Julia Liszka, Agata Szubert, Natalia Stromska, Żaneta Zwiernik, Mateusz Mika i Damian Zwiernik. Uczniowie zaprezentowali zmienioną wersję baśni o Czerwonym Kapturku. Akcja ich występu rozgrywała się w leśnie rudnowskim a w miejsce wilka pojawił się Utopek. Kapturek i babcia zostały uratowane przez fesztra z Nadleśnictwa Rudziniec. Opowieść o Utopku zakończyła się happy endem, bowiem Utopek nie został zastrzelony przez leśniczego, ale stał się atrakcją turystyczną Rudna.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Jak co roku na scenie wielowiejskiej pojawiło się wielu znakomitych artystów, znawców gwary śląskiej. Tym bardziej cieszy, że uczeń ZSP w Rudnie został dostrzeżony. Jury przyznało Jakubowi Blaszczykowi I miejsce w kategorii monolog. Dnia 27 listopada br. Jakub wystąpi ponownie na gali konkursu gwarowego w Wielowsi.

Serdecznie gratuluję Jakubowi i życzę kolejnych sukcesów. Dziękuję wszystkim osobom, które wzięły udział w XI Festiwalu Gwary Śląskiej.

Bożena Kaczmarczyk