Ojcowie Niepodległości

28 września br. w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec została otwarta  wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „Ojcowie Niepodległości”, którą będzie można podziwiać do 17 października.

Ekspozycja składa się z 7 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych. Zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa. W głównej części wystawy zaprezentowanych zostało sześć postaci: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej ukazujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Na oficjalne otwarcie wystawy została zaproszona m.in. Dyrektor ZSP w Rudnie p. Ewa Dohrmann oraz czterej uczniowie naszej szkoły: Milena Kałuża, Nicola Kałurza, Olivier Janas, Oliwier Wyciślok.

Wystawę IPN-u „Ojcowie Niepodległości” będą gościły wszystkie 38 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. W latach 2020-2023 przemierzy ponad 6 tys. kilometrów w województwach śląskim i opolskim, a także części małopolskiego i świętokrzyskiego.