Oddział przedszkolny

Piątkowe atrakcje u Tygrysków

Dnia 26.03.2021 r. Tygryski miały dzień pełen wrażeń. Na początek przedszkolaki wykonały palmy wielkanocne z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy, aby poczuć bardziej magię świąt, dzieci odwiedził zajączek. Na zakończenie dnia, wszystkie przedszkolaki miały okazję zawitać w  Dentobusie, w którym mogły dowiedzieć się czy ich ząbki są zdrowe oraz jak o nie dbać. 


Powitanie wiosny

Tygryski przywitały wiosnę z wielką radością. Dzieci wykonały pracę plastyczną za pomocą patyczków stemplowych. Z tej okazji dzieci brały udział w zabawach na sali, gdzie nie zabrakło kwiatów, motylków, zieleni.


W krainie bajek i baśni

Przedszkolaki w krainie bajek i baśni, robiły teatr i zakładki.


Wszyscy lubimy śnieg

Dnia 11.12.2020 r. Tygryski w przedszkolu uczestniczyły w zabawie sensorycznej, między innymi tworzyły sztuczny śnieg za pomocą sody oczyszczonej i pianki do golenia. Dzieci lubią śnieg i z niecierpliwością czekają aż pojawi się za oknami. Tygryski nie marnując czasu stworzyły go same! Wszystkim podobała się zabawa. 


Do hymnu

W dniu dzisiejszym o godzinie 11.11 grupa Tygryski odśpiewała hymn. Wszyscy poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.


Zimowe przetwory

Tygryski uczyły się dziś jak kisić ogórki, kapustę i rzodkiewkę. Dowiedziały się również, że kiszone warzywa mają bardzo dużo witamin. Tygryski nie mogą się doczekać degustacji.


Wycieczka do lasu

15 września Tygryski wyruszyły na wycieczkę do lasu. Po drodze spotkały różne zwierzątka konika polnego, zaskrońca i gąsienice. Po dotarciu na miejsce wsłuchiwaliśmy się w odgłosy lasu, szukaliśmy grzybów i poznawaliśmy drzewa które rosną w lesie. Dowiedzieliśmy się również jak rozpoznać po drzewach gdzie jest północ i w którą stronę się kierować. Wycieczka bardzo wszystkim się  podobała.


Nowy rok 2020/2021

Wraz z początkiem września, uczniowie powrócili do szkół, jednak nie tylko uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2020/2021 ale także przedszkolaki. Pierwszy tydzień już za tygryskami, nowe przedszkolaczki zapoznały się z przedszkolem oraz nowymi kolegami i koleżankami. Teraz wszystkich czeka rok pełen nowości i zabaw. 


Kluseczki śląskie
W poniedziałek 02.03.20 r Tygryski nauczyły się w przedszkolu jak  zrobić kluski śląskie. Zanim przystąpiły do przygotowania  dowiedziały się z jakich składników robi się kluski. Pani Kucharka zademonstrowała jak wyciska się ziemniaki przez praskę, a następnie wyjaśniła jak uzyskać masę na kluseczki. Po małej demonstracji wszystkie przedszkolaki zabrały się do pracy. Na obiedzie mogły spróbować swoich własnoręcznie zrobionych pyszności.


Dzień Pizzy 2020
Dnia 09.02.2020 r. obchodziliśmy Dzień Pizzy. Przedszkolaki, aby uczcić ten dzień wybrały się dnia 10.02.20 r. na warsztaty kulinarne pieczenia pizzy do Karczmy u Karola. Każdy z uczniów przygotował się odpowiednio zakładając fartuszek oraz czapkę kucharza. Po małym przypomnieniu jakich składników potrzeba, by zrobić pizzę, dzieci zabrały się do pracy.  Stworzenie pizzy wcale nie było takie trudne, ponieważ przedszkolaki używały do pizzy składników, które chętnie zjadają. Po upieczeniu wypieków, wszyscy z miłą chęcią pałaszowali swoje zdobione pyszności, aż się uszy trzęsły.
Wszystkie zdjęcia z kulinarnych warsztatów pieczenia pizzy znajdują się w galerii Przedszkola.


Dzień Babci i Dziadka 2020
Uroczystość z okazji dnia Babci i Dziadka jest dla każdego Przedszkolaka bardzo ważnym wydarzeniem. Dla Tygrysków również jest to bardzo ważne święto, do którego przygotowywaliśmy się od jakiegoś czasu. Samodzielnie zrobiliśmy peeling dla babci i słodką laurkę dla dziadka. Nie zabrakło w tym dniu uśmiechu, piosenek oraz wspólnych zabaw z dziadkami.


Konkurs na najpiękniejszą ozdobę świąteczną
I miejsce: Paweł Cieślik
II: Maria Miesiączek
III:Natalia Dymarek


Wycieczka do Mrowiska na spektakl „Kot w butach”
Dnia 13.11.2019 r. grupa Tygryski wraz z Misiami i uczniami klas I i II wybrali się na spektakl do Mrowiska pod tytułem „Kot w butach”. Był to wyjątkowy spektakl, ponieważ mogły brać w nim udział dzieci, które otrzymały bilet z odpowiednim kolorem. Byliśmy bardzo zadowoleni ze spektaklu i wracaliśmy do domu uśmiechnięci.

 


Do Hymnu
Poprosiłem kiedyś zucha,
Aby szepnął mi do ucha,
Czy Ojczyzny święte znaki
Mogą kochać przedszkolaki.
Odpowiedział mi tak oto:
– Każdy może być patriotą.
Wszak Mamusia mnie uczyła,
Że jest we mnie taka siła,
Która kraj i dom ojczysty
Każe kochać sercem czystym;
Że to wielkim jest zaszczytem
Sztandar Rzeczypospolitej
Wznosić dumnie i wysoko
Ku Nadziejom – ku obłokom!
Odtąd pytać już nie muszę,
Gdyż przekonał mnie maluszek,
Że, choć jeszcze taki mały,
Kocha Polskę sercem całym;
Że jedynie ten jest duży,
Kto Ojczyźnie wiernie służy.
Dnia 08.11.2019 r. przedszkolaki wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
Równo o godzinie 11.11 Tygryski wraz z innymi uczniami w szkole odśpiewały hymn państwowy w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Przedszkolaki też pamiętają
Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego przyłączyły się również do akcji ” Szkoła pamięta „. Posprzątaliśmy groby poległych żołnierzy i zapaliliśmy znicze.


Zbieramy kasztany
Jak wiadomo jesienią w każdej sali przedszkolnej musi powstać „Jesienny kącik ” i tak korzystając z naszej pięknej pogody wybraliśmy się cała grupa na zbieranie darów jesieni. Tygryski zbierały kasztany, żołędzie, szyszki oraz piękne jesienne liście, a po powrocie powstała nasza piękna dekoracja.


Dzień Pizzy 2019

Dzięki uprzejmości państwa Nowak, nasze przedszkolaki mogły wziąć udział w warsztatach robienia pizzy. Dzieci poznały kolejne etapy przygotowania pizzy oraz składniki niezbędne do jej przygotowania. Po pokazie przedszkolaki przystąpiły do samodzielnego wykonania pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami. Po upieczeniu, każdy mógł się zajadać własnoręcznie wykonaną pizzą


 

Bezpieczne Ferie z Policjantami

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych w dniu 8.02.19r. odbyło się spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z policjantami z komisariatu w Pyskowicach.  Panowie policjanci przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznych zabaw w czasie ferii zimowych. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się w pobliżu ulic. Przypomniano również zasady zachowania w przypadku spotkania z bezpańskim psem oraz przypomniano o konieczności zachowania ostrożności w kontakcie z obcymi.


 

Mrówki  

W dniu 7.02.19r. przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu dotyczącym mrówek. W niezwykle ciekawy sposób ekspert opowiadał o roli, jaką pełnią mrówki w przyrodzie, przedstawił wiele ciekawostek dotyczących tych pożytecznych stworzonek. Dzieci poznały budowę mrowiska, dowiedziały się jak ono funkcjonuje. Zobaczyły również prawdziwą królową mrówek w maleńkim terrarium. Przedszkolaki skosztowały miodu spadziowego, w którego powstawaniu mrówki mają także swój udział. Na koniec wykonały własne maleńkie mrowisko. 


 

Głośne Czytanie Bajek

27 września uczniowie szkoły podstawowej przygotowali dla swoich kolegów jak i dla przedszkolaków głośne czytanie bajek. W tym dniu wszyscy przyszli przebrani za różne bajkowe postacie i tak odwiedził nas Batman, spider man, odważni rycerze, wesoły smok, dżin spełniający życzenia, pszczółka maja, myszka mini, żabka, Elsa z krainy lodu i czerwony kapturek. Dzieciom w tym dniu towarzyszyło bardzo dużo uśmiechu i radości.

Sandra Żółtek

Eksperymenty

Ciekawe eksperymenty. Raz w tygodniu postanowiliśmy z Tygryskami robić różne ciekawe doświadczenia, eksperymenty lub masy plastyczne. Pierwszym doświadczeniem, jakie wykonaliśmy była „Kolorowa piana” . Dzieci wlewały do słoików ocet barwiły bibułą, dolewały płynu do mycia naczyń i na sam koniec wsypywały sodę i po chwili pojawiała się nam w każdym słoiku kolorowa piana. Dzieciom bardzo podobało się doświadczenie, więc wykonaliśmy je dwa razy i już nie mogą się doczekać, co będzie następnym razem.

Sandra Żółtek

Wizyta Strażaków

10 października odwiedzili nas strażacy, którzy powiedzieli nam jak mamy się zachować w razie zagrożenia, gdzie się ustawić i opowiedzieli nam o swojej pracy. Pokazali nam również wóz strażacki. Wszyscy mogliśmy do niego wejść, a na sam koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Sandra Żółtek

PRACOWNICY ODDZIAŁU  PRZEDSZKOLNEGO przy Szkole Podstawowej w Rudnie

O prawidłowy rozwój powierzonych nam dzieci dba w pełni wykwalifikowana kadra pedagogiczna:

  • mgr SANDRA ŻÓŁTEK – wychowawca
  • mgr Barbara Szymura – nauczyciel języka angielskiego
  • mgr Krystyna Kwiecień – katecheta

O zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci w przedszkolu w Rudnie dba również woźna oddziałowa

  • pani Monika Drost

LOGOPEDIA

dr Bożena Kaczmarczyk- Gwóźdź 

Środa 8:55- 9:40

 

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

 

8:00                            Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci.

8:00 – 8:30             Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe (np. rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, grafomotorykę). Indywidualna pomoc wspomagająca rozwój dziecka. Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

8:30 – 8:45              Ćwiczenia poranne.

8:45 – 9:00               Przygotowanie do śniadania – czynności samoobsługowe.

9:00 – 9:30               Śniadanie.

9:30 – 10:15               Realizacja zadań edukacyjnych zgodnych z podstawą programową poprzez zajęcia z całą grupą.

10:15 – 11:45             Spacery, zabawy dowolne na świeżym powietrzu lub w sali ćwiczenia gimnastyczne.

11:45 – 12:00             Przygotowanie do II śniadania.

12:00 – 12:30             II śniadanie

12:30 – 12:45             Ćwiczenia relaksacyjne.

12:45 – 13:30             Zabawy dydaktyczne. Utrwalenie poznanych wierszy i piosenek. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej. Zabawy dowolne.

 

W ciągu tego roku grupa dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedzi 9 krajów Europy. Naszą podróż rozpoczęliśmy od poznania Polski. Zapoznaliśmy się z barwami kraju oraz symbolami narodowymi. Na koniec podsumował to film edukacyjny który zdecydowanie przypadł dzieciom do gustu. Jeśli mowa o Polsce musimy pamiętać o regionie – o Śląsku. Największą atrakcją dla dzieci okazało się ubieranie śląskiej księżniczki w tradycyjny strój. Łączenie nauki z zabawą to coś co Tygryski lubią najbardziej.Dużo uśmiechu pozwoliło wyzwolić pokłady drzemiącej energii podczas tańca do piosenki „Krakowiaczek jeden”​​. Po wyczerpującym dniu wspólnie przygotowaliśmy tradycyjną śląską warzywną sałatkę.