Konferencja w Warszawie

„Prawa dziecka w teorii i praktyce”

Dnia 28 listopada 2016 roku w auli im. Janusza Korczaka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie spotkali się przedstawiciele organów konstytucyjnych (m.in. NIK, GIODO, GIS), posłowie i senatorowie, samorządowcy, wybitni naukowcy, społeczni doradcy Rzecznika Praw Dziecka, Kawalerowie Orderu Uśmiechu, Korczakowcy, członkowie oddziałów terenowych Komitetu Ochrony Praw Dziecka, pedagodzy, psychologowie, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz inni specjaliści zajmujący się sprawami dzieci i młodzieży.

Wśród tak zacnego grona nie mogło zabraknąć przedstawicielek Gminy Rudziniec: Pani Ewy Dohrmann – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnie oraz dr Bożeny Kaczmarczyk, bowiem to właśnie rudnowska szkoła już od 2010 roku ściśle współpracuje z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz usilnie stara się rozpowszechniać prawa dzieci, m.in. poprzez organizację Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Artystycznego pt. „Magiczny świat zabawek”.

Panie pojechały do Warszawy na specjalne zaproszenie Pana Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka, aby wziąć udział w konferencji zatytułowanej „Prawa dziecka w teorii i praktyce”. Uroczystość ta została zorganizowana z okazji dwu jubileuszy: 35-lecia istnienia Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz 15-lecia Instytucji Rzecznika Praw Dziecka.

Najpierw Panie wysłuchały historii powstania tych dwu jakże ważnych instytucji oraz relacji, na temat tego, co przez te lata udało się zrobić dla polskich dzieci. Następnie głos zabrały wybitne znawczynie świata dzieci oraz ich praw: prof. dr hab. Barbara Smilińska-Theiss oraz dr hab. Ewa Jarosz. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na drugą część konferencji, czyli panel dyskusyjny. Poruszono ważkie kwestie, takie jak: społeczne podejście do kar cielesnych wobec dzieci oraz uzależnienia od narkotyków i dopalaczy wśród dzieci, młodzieży i ich rodziców.

Ciąg dalszy obchodów jubileuszu  miał miejsce w Teatrze 6. piętro w Pałacu Kultury i Nauki. Na scenie pojawili się aktualni liderzy obu wspomnianych instytucji, czyli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka Mirosława Kątna w towarzystwie gwiazd: Grupy MoCarta, Anny Dereszowskiej oraz Artura Andrusa i Romana Czejarka. Gala była nie tylko okazją od wyrażenia radości z jubileuszu, ale także czasem refleksji, nad tym, co jeszcze trzeba zrobić, jak pomóc tym dzieciom, które tej pomocy potrzebują, jaką kampanią społeczną zwrócić uwagę na ich problemy.

Wręczono także Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI, przyznawaną przez Rzecznika Praw Dziecka osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozpowszechniania praw dzieci. Przypomnijmy, że właśnie to honorowe odznaczenie w czerwcu 2016 roku Rzecznik przyznał Szkole Podstawowej w Rudnie na ręce Dyrektor Ewy Dohrmann.

Bożena Kaczmarczyk