Podsumowanie Kiermaszu Świątecznego

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2016

img_1610Dnia 27 listopada 2016 r., czyli w Pierwszą Niedzielę Adwentu z inicjatywy Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Uczniów ZSP w Rudnie został zorganizowany Kiermasz Świąteczny. Już po raz dwudziesty pierwszy mieszkańcy Rudna oraz okolic zostali zaproszeni na tę uroczystość, aby w miłej atmosferze spędzić przyjemnie czas i poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Jak co roku na przybyłych czekało wiele atrakcji. W kawiarence można było zakupić przepyszne ciasta i pierniki, oczywiście swojskiej roboty. Nie zabrakło także oryginalnych ozdób świątecznych. Ich wybór był ogromny: od maleńkich aniołków robionych na szydełku po pokaźnej wielkości choinki z wikliny. Każda klasa pod opieką wychowawcy opracowała występ artystyczny, prezentując swe zdolności.

Punktualnie o godz. 14:30 Pani Dyrektor Ewa Dohrmann dokonała uroczystego  otwarcia kiermaszu. Julia Liszka oraz Agata Szubert w imieniu Samorządu Szkolnego także serdecznie powitały licznie przybyłych gości.

Jako pierwszy wystąpił Jakub Blaszczyk – zdobywca I miejsca podczas XI Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi – w monologu pt. „Ciynszko dola szkolorza”. Ćwiczył on dzielnie pod okiem dr Bożena Kaczmarczyk. Jakub zaprezentował również utwory muzyczne na trąbce: „Tiritomba” oraz „Zagraj mi czarny Cyganie”, które przygotował z p. Michałem Marksem. Następnie Natalia Strzępek zagrała na keyboardzie utwory „Pójdźmy wszyscy                  do stajenki” oraz „Przybieżeli do Betlejem”, które ćwiczyła z p. Piotrem Golombkiem. W dalszej kolejności widzowie mogli podziwiać występ kl. III – przedstawienie pt. „O uprzejmym rycerzu”, przygotowane wraz z p. Krystyną Krusiec. Na zakończenie I części popisów artystycznych przed gośćmi wystąpili uczniowie kl. II – podopieczne p. Agnieszki Sołtysiak – z piosenką pt. „Sałatka jarzynowa”.

Drugą część występów rozpoczęli wychowankowie p. Małgorzaty Prochoty – Patryk Kucza i Paweł Rys – recytacją wiersza pt. „Jajco”. Chwilę później wystąpili przed gośćmi uczniowie klas IV-VI. Zaprezentowali oni przedstawienie pt. „Na ratunek Matce Ziemi”. Przedstawienie to wystawili już dwukrotnie: podczas Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Piękno Nadleśnictwa Rudziniec: zasoby wodna”, który po raz I nasza szkoła zorganizowała we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec oraz podczas gali Ogólnopolskiego Konkursu „Magiczny świat zabawek”. Występ przygotowały: p. Małgorzata Prochota i p. Bożena Kaczmarczyk, a muzykę Pani Dyrektor. Następnie Julia Liszka, czyli przewodnicząca szkoły, wygłosiła monolog  pt. „Co to się w starym młynie przitrofiyło”, który ćwiczyła pod opieką p. Bożena Kaczmarczyk. Uczniowie kl. VI oraz Pani Bożena zaprosili widzów na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek i Utopek”. Ten występ także został zaprezentowany w Wielowsi. Adam Safinowski i Dominik Mika – wychowankowie p. Małgorzaty Prochoty – wyrecytowali wiersz pt. „Lyń”, czyli śląską wersję utworu pt. „Leń”. Podopieczne p. Bożeny Kaczmarczyk, czyli uczennice kl. IV, zaprosiły do obejrzenia przedstawienia pt. „W Krainie Marzeń”. Uczniowie kl. V zagrali utwór pt. „Kurki trzy”. Natalia Zaczkowska, uczestniczka XI Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi, zaprezentowała monolog pt. „Jak to piyrwy w szkole boło”, który ćwiczyła na Kółku Regionalnym z p. Bożeną Kaczmarczyk. Magdalena Pater wyrecytowała wiersz  pt. „Niyskory słowik”, czyli śląską wersję utworu Tuwima pt. „Spóźniony słowik”. Na zakończenie uczniowie kl. VI zaprezentowali przedstawienie o tolerancji, które wraz z p. Piotrem Szczepaniakiem ćwiczyli już od dawna, aby wypaść jak najlepiej w dniu kiermaszu.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania do Kiermaszu Świątecznego! Po raz kolejny pokazaliście, że zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie i pomocną dłoń. Za to Wam serdecznie dziękujemy.

Bożena Kaczmarczyk