II MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS PRZYRODNICZY
„PIĘKNO NADLEŚNICTWA RUDZINIEC: DRZEWA I KRZEWY”
II edycja konkursu przyrodniczego dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych woj. śląskiego i opolskiego już za nami! Przypomnijmy, że konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec pod honorowym patronatem p. Jana Spałka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec. Miło nam, że cieszył się on dużym zainteresowaniem. Niektórzy uczestnicy pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do siedziby Nadleśnictwa. Przyjechali bowiem, m.in. z: Nysy, Zabrza, Reńskiej Wsi, Strzelec Opolskich, Kędzierzyna-Koźla, Głubczyc, Solarni. Nie zabrakło też przedstawicieli gminy Rudziniec oraz gmin sąsiednich. Poziom konkursu był bardzo wysoki, o co zadbały p Małgorzata Prochota – nauczycielka przyrody oraz matematyki z ZSP w Rudnie oraz p. Agnieszka Polowczyk – reprezentująca Nadleśnictwo.
I etap konkursowych zmagań zakończył się 27 października br., kiedy to komisja w składzie: p. Zdzisława Mrózek – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec – przewodnicząca, p. Agnieszka Polowczyk i p. Grzegorz Sokołowski – członkowie, dokonała oceny 49 prac plastycznych przedstawiających drzewa i krzewy rosnące na terenie Nadleśnictwa Rudziniec. W ten sposób wyłoniono 34 szczęśliwców, którzy 15 listopada przyjechali do siedziby Nadleśnictwa przy ul. Leśnej 7 w Rudzińcu i wzięli udział w kolejnych etapach przedsięwzięcia.
Pani Zdzisława Mrózek w imieniu Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec przywitał uczestników konkursu oraz ich opiekunów, życząc im powodzenia. Wyjaśniła również, dlaczego w tym roku wyeksponowano drzewa i krzewy. Następnie zawodnicy rozwiązywali test sprawdzający poziom opanowania wiedzy i umiejętności przyrodniczych.
Podczas przerwy dla uczestników oraz ich opiekunów przygotowano niespodziankę: zostali zaproszeni do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów ZSP w Rudnie pod opieką p. Małgorzaty Prochoty oraz p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź. Artyści zaprezentowali historię drzewa, które tak bardzo pokochało człowieka, że gotowe było oddać wszystko, aby go uszczęśliwić. Pokazali, jak bardzo człowiek jest uzależniony do drzew i jak – niestety – potrafi być dla nich okrutny. Następnie zaprosili widzów do siedziby samego Jamesa Bonda, bowiem wcielili się w rolę agentów spieszących na pomoc drzewom. W jaki sposób postanowili je uratować? Wpadli na pomysł, aby zaangażować dziennikarkę, która nakręciła ciekawy wywiad z drzewami, ten z kolei został wyemitowany wśród dzieci – największych sprzymierzeńców drzew. Poszczególne części występu zostały przeplecione piosenkami, w których dzieci przypominały wszystkim o konieczności dbania o środowisko naturalne. Po obejrzeniu występu uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach plastycznych.
Do ostatniego etapu mogło przejść tylko 12 osób, zdobywców największej liczby punktów w poprzednich etapach. Okazało się, że potrzebna jest dogrywka, bowiem poziom współzawodnictwa był bardzo wyrównany. Zawodnicy m.in. odgadywali nazwy drzew i krzewów pokazywanych im na zdjęciach, rozwiązywali krzyżówki i wykreślanki.
Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród ufundowanych przez Nadleśnictwo Rudziniec oraz firmę FLUOR z Gliwic dla wszystkich uczestników konkursowych zmagań. Możemy zdradzić, że były to cenne bony do Empiku. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową oraz dyplom za udział.
Oto lista szczęśliwców, zdobywców podium i najcenniejszych nagród:
I miejsce – Olga Krzyzińska, SP im. Juliusza Rogera w Sośnicowicach
II miejsce – Martyna Kijas, SP im. Juliusza Rogera w Sośnicowicach
III miejsce – Karolina Mróz, SP w Bycinie
Wyróżnienia: Monika Święcicka, SP nr 14 w Zabrzu
Mikołaj Sobko, PSP nr 2 w Strzelcach Opolskich
Oliver Spinek, SP nr 14 w Zabrzu
Nagrody zwycięzcom wręczyli: Ewa Dohrmann – Dyrektor ZSP w Rudnie oraz Agnieszka Polowczyk i Małgorzata Prochota. Serdecznie gratulujemy.
Tekst i foto: Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź – współorganizatorka konkursu