Wycieczka szkolna do Gliwic

WYCIECZKA DO GLIWIC

Dnia 29 listopada 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudnie pojechali na wycieczkę do Gliwic.

O godz. 9.00 wyjechaliśmy autobusem z parkingu parafialnego. Klasy I i III udały się do Studenckiego Domu Kultury ,,Mrowisko” przy ul. Pszczyńskiej na przedstawienie pt. ,,Szewczyk Dratewka”. Klasy IV–VI z kolei pojechały do Radiostacji Gliwickiej przy ul. Tarnogórskiej. Radiostacja powstała w 1935 roku i mierzy 111m. wysokości. Jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie. Dnia 31 sierpnia 1939 r. o godz. 20:00 miała tu miejsce tzw. ,,Prowokacja Gliwicka”. W hotelu ,,Haus Oberschlesien” czekali ludzie Reinharda Heydricha (prowadzącego prowokację gliwicką) na tajne hasło ,,Babcia umarła’’. Prowokacja gliwicka odbyła się dzień przed wybuchem II wojny światowej. Mieliśmy okazję zobaczyć film o radiostacji i jej historii oraz sprzęty radiowe z 1939 r. Pani przewodnik miała dla nas zadania. Musieliśmy m.in. znaleźć różne sprzęty radiowe w budynku ze zdjęć i nazwać je. Podziękowaliśmy serdecznie pani przewodnik i odjechaliśmy.

Przed godz. 12:00 klasy IV-VI były już z ,,Mrowisku”, za to klasy I i III pojechały do palmiarni w Parku Chopina. Uczniowie klas IV-VI w Studenckim Domu Kultury ,,Mrowisko” mieli warsztaty aktorskie pt. ,,Talent Show”. Uczestnicy otrzymali bilety różnego koloru. Uczniom naszej szkoły przypadły w udziale aż trzy bilety: dwa niebieskie i jeden czarny. Niebieskie otrzymali Patryk Kucza (kl. VI) i Natalia Strzępek (kl. IV) a bilet czarny Natalia Zaczkowska (kl. V). Na scenie wystąpili również Marlena Rapsiewicz (kl. IV) z repertuarem wokalnym i Wiktoria Wrzeszcz (kl. IV).

Podziękowaliśmy całej ekipie filmowej gromkimi brawami i czekaliśmy na autobus. Przed godz. 14.00 wyjechaliśmy z Gliwic a do Rudna przyjechaliśmy o godz. 14.20. Pożegnaliśmy pana kierowcę i udaliśmy się do szkoły.

Ta wycieczka moim zdaniem była wspaniała. Warto zaznaczyć, że organizatorką wycieczki była p. Małgorzata Mamok–Migurska.

Grzegorz Będzichowski kl. VI