Wizyta Szlachty 2018

Bliskie spotkanie z prawdziwymi szlachcicami, czyli żywa lekcja historii

Ile ważyła zbroja? A ile miecz? Jakie stroje nosił prawdziwy szlachcic? Jak karano czarownice? To tylko niektóre z licznych pytań, na które odpowiedzi udzielili członkowie grupy rekonstrukcji historycznej podczas spotkania z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Rudnie.

23 stycznia br. uczniowie klas I-VI uczestniczyli w „żywej lekcji historii”. Mieli wówczas możliwość przeniesienia się w czasie do Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Poznali zwyczaje stanu szlacheckiego, stroje a także popularne wówczas rodzaje broni. Ochotnicy zmagali się z ciężarem prawdziwego miecza. Nie obyło się również bez pojedynku na szable. Kolejnym punktem programu były sposoby wykrywania czarownic. Uczniowie dowiedzieli się, jakim torturom były poddawane kobiety podejrzane o czary. Na koniec mieli niepowtarzalną okazję doświadczyć, co czuje skazaniec zakuty w dyby i usiedli na krześle tortur.

Jak mawia stare przysłowie: „jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli doświadczysz na własnej skórze – zrozumiesz”. Bardzo cennym elementem spotkania był sposób, w jaki zostało ono poprowadzone – uczniowie brali czynny udział w lekcji a przez to stali się  uczestnikami przedstawianych wydarzeń. Taka niecodzienna lekcja bardzo podobała się dzieciom i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci, a o to właśnie chodziło.

Bożen Kaczmarczyk-Gwóźdź