44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Detektywi Przeszłości- podsumowanie projektu

„Detektywi przeszłości” na tropie zapomnianych tradycji i zwyczajów górnośląskich

„Detektywi przeszłości” – taką właśnie nazwę nosił autorski projekt stworzony przez dwie pasjonatki rozkochane w kulturze swej Małej Ojczyzny: Małgorzatę Mamok-Migurską reprezentującą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie oraz Annę Blaszczyk pracującą na co dzień w Gminnym Ośrodku Kultury Rudziniec. Wspólnie realizowały one zadania  nadzorowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury pt. „Bardzo Młoda Kultura”. W ogromnym skrócie można powiedzieć, że nadrzędnym celem pań było pobudzenie patriotyzmu lokalnego młodych ludzi i uświadomienie im wartości ich Małej Ojczyzny.

Wszystko zaczęło się w marcu 2018 roku, kiedy to RIK ogłosił konkurs, którego celem było wyłonienie tzw. Partnerstw. Wygrały te propozycje, które zawierały najciekawsze pomysły na realizację edukacji kulturowej w grupie dzieci i młodzieży. Wśród szczęśliwców znalazł się projekt „Detektywi przeszłości”. Następnym krokiem było złożenie kolejnego wniosku. Tym razem uczestnicy „walczyli” o pieniądze na sfinansowanie zaplanowanych działań. Dnia 29 maja 2018 roku w siedzibie RIK w Katowicach odbyło się posiedzenie komisji, która wybrała zaledwie sześć autorskich projektów do sfinansowania, wśród nich znaleźli się również „Detektywi przeszłości”.

Miejscem szczególnym dla pań koordynatorek i uczestników projektu, czyli dziewięciorga uczniów ZSP w Rudnie oraz sześciorga absolwentów, była Rudnowska Izba Pamięci. Zadaniem detektywów było  tropienie historii ludzi, przedmiotów, legend i tradycji związanych z Rudnem, m.in. podczas spotkań z seniorami. Koordynatorki projektu zorganizowały ponadto wyjazd do Teatru Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach oraz udział w warsztatach teatralnych. Kolejną atrakcją była wycieczka rowerowa do Sośnicowic do Naszej Izby Tradycji i spotkanie ze Ślązaczką Roku 2016 p. Teresą Szymońską. Później przyszedł czas na warsztaty wokalne oraz wyjazd do siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie i udział w warsztatach edukacyjno-artystycznych. Ogromną radość młodym detektywom przyniósł udział w wykopkach. Uczestnicy mogli się ponadto zaprezentować w tradycyjnych strojach ludowych podczas dożynek sołeckich w Rudnie. 

Efekty swych poszukiwań „detektywi przeszłości” dokumentowali i udostępniali na platformie społecznościowej  Facebook w formie zdjęć, filmików i reportaży. Nabyte umiejętności i doświadczenia mieli okazję wykorzystać podczas opracowania scenariusza inscenizacji. Do wspólnych występów zaangażowali seniorów oraz chętnych mieszkańców Rudna. Efekty ich wspólnych działań zostały zaprezentowane 29 września br. podczas „Pikniku przy kartoflu”, czyli spotkaniu plenerowym dla wszystkich mieszkańców sołectwa Rudno.

Bożena Kaczmarczyk-Gwoźdź

 

Skip to content