44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Podsumowanie Konkursu „Magiczny Świat Zabawek” 2018

Dzieci chcą żyć w czystym środowisku!

VI edycja konkursu „Magiczny świat zabawek”

 

Dnia 20 listopada 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudnie odbyło się podsumowanie VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologiczno-Artystycznego „Magiczny świat zabawek: logo Obrońców Ziemi projektujemy, bo naszą planetę szanujemy!”. Jak co roku konkurs odbył się pod patronatem honorowym: Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka, Urszuli Bauer – Śląskiej Kurator Oświaty, Krzysztofa Obrzuta – Wójta Gminy Rudziniec, Waldemara Pańczyka – Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, Waldemara Dombka – Starosty Gliwickiego, Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec oraz Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Lokalnego Sołectwa Rudno.

Organizatorzy starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi i proponować im zadania interesujące dla nich i rozwijające twórcze działanie. W tym roku po raz trzeci rudnowska inicjatywa miała charakter proekologiczny. Uczestnicy przygotowali  projekt logo Obrońców Ziemi. Bohaterem była zabawka zachęcająca do dbania o stan środowiska naturalnego. Należało opracować również hasło proekologiczne. Każda z prac była ciekawa, oryginalna i niepowtarzalna. Komisja w składzie: Jolanta Zygmunt-Więzik – fotograf, Jolanta Błasiak-Wielgus – artystka-plastyk, Karina Jelonek – reprezentująca Nadleśnictwo Rudziniec, nie miała łatwego zadania. Obrady trwały długo a dyskusja była ożywiona. W końcu panie ustaliły ostateczny werdykt:

 

I MIEJSCE

Emilia Miesiączek

ZSP w Rudnie,

opiekun – p. Sabina Miesiączek

 

II MIESCE

Hanna Boruń

SP nr 25 im. Ks. J. Twardowskiego w Bielsku-Białej,

opiekun – p. Natalia Ścieszka

 

III MIEJSCE

Maciej Kowal

SP nr 25 im. Ks. J. Twardowskiego w Bielsku-Białej,

opiekun – p. Natalia Ścieszka

 

WYRÓŻNIENIA:

 

Marta Lichecka

ZSP w Rudzińcu,

opiekun – p. Dorota Szumska

 

            Krzysztof Otremba

SP nr 47 w Zabrzu,

opiekun – p. Aneta Piaścińska

 

Karolina Wronka

SP nr 3 w Żorach,

opiekun – p. Beata Oelszlaeger

 

Natalia Zaczkowska

ZSP w Rudnie,

opiekun – p. Ewa Zaczkowska

 

Seweryn Żemajtys

SP nr 47 w Zabrzu,

opiekun – p. Aneta Piaścińska

 

Podsumowanie konkursu zostało połączone z uroczystą galą, którą w tym roku zorganizowano 20 listopada, czyli w Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Data ta nie została wybrana przypadkowo, to właśnie 20 listopada 1989 r. uchwalona została przez Organizację Narodów Zjednoczonych Konwencja o Prawach Dziecka, czyli najważniejszy dokument określający prawa dzieci. Kilkanaście miesięcy później zobowiązano się do jej przestrzegania w Polsce. Warto pamiętać, ze  Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Na galę przybyli Laureaci wraz z opiekunami, p. Ewa Gaweł – wizytator Delegatury w Gliwicach, Kuratorium Oświaty w Katowicach, p. Zdzisława Mrózek – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, p. Ewa Łukasik – reprezentująca Nadleśnictwo Rudziniec, p. Anna Dzięgiel z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego „Metis” w Katowicach, p. Danuta Czok – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Rudziniec, p. Renata Böhm – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Lokalnego Sołectwa Rudno, p. Iwona Nowara – sołtys Rudna, radna p. Magdalena Stochaj. Rzecznik Praw Dziecka nie mógł być obecny na tegorocznej uroczystości, jednak nie zapomniał on o „swojej ulubionej szkole na Górnym Śląsku” i napisał do Laureatów oraz organizatorów list z gratulacjami, zapewniając jednocześnie o swym wsparciu. Rzecznik ufundował ponadto nagrody rzeczowe dla zwycięzców.

Uroczystość rozpoczęła mgr Ewa Dohrmann – dyrektor ZSP w Rudnie, która powitała licznie zgromadzonych gości i wprowadziła ich w tematykę konkursu. Następnie przyszedł czas na to, aby głos zabrali uczniowie klas V-VI. Pod opieką p. Małgorzaty Prochoty i p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź przygotowali oni program artystyczny. Najpierw przypomnieli wszystkim, że od 2014 roku dzień 20 listopada został ustanowiony przez Sejm RP oraz Rzecznika Praw Dziecka Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Następnie upomnieli się o prawo do życia w czystym środowisku. Chcieli uświadomić widzom, jak ważna jest dla nich dbałość o stan środowiska naturalnego. Zaprosili więc do obejrzenia przedstawienia, którego głównymi bohaterami uczynili ptaki.

W dalszej kolejności przyszedł czas na chwilę wyczekiwaną przez wszystkich: rozdanie nagród ufundowanych przez: Rzecznika Praw Dziecka, Wójta Gminy Rudziniec, Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec, FLUOR z Gliwic, Dyrektor GOK Rudziniec, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Sołectwa Rudno, Sołtys Rudna, radnego, ROM-E „Metis” w Katowicach, Radę Rodziców ZSP w Rudnie. Dzięki hojności sponsorów Laureaci mogli zostać sowicie obdarowani. Sporą niespodzianką były obrazki z nadrukiem zwycięskich prac.

            Szósta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologiczno-Artystycznego pt. „Magiczny świat zabawek” już za nami. Cieszymy się, że co roku uczniowie tak licznie biorą udział w naszym konkursie i przygotowują prace na coraz wyższym poziomie. Serdecznie Wam za to dziękujemy! Mamy nadzieję, że również w przyszłości nam nie zabraknie pomysłów a Wam – chęci do pracy.

 

 Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź

 

Skip to content