44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

IV edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Piękno Nadleśnictwa Rudziniec: zwierzęta leśne”

Dnia 21 listopada 2019 roku w siedzibie Nadleśnictwa Rudziniec odbyła się IV edycja Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Piękno Nadleśnictwa Rudziniec” dla uczniów kl. IV-VI szkół podstawowych woj. śląskiego i opolskiego. Konkurs ten został zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec, pod honorowym patronatem Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec – mgr inż. Wiesława Kucharskiego. Wzorem ubiegłych lat konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. W tym roku w wzięło w nim udział 28 zawodników. Niektórzy uczestnicy pokonali wiele kilometrów, aby dotrzeć do siedziby Nadleśnictwa. Nie zabrakło też przedstawicieli gminy Rudziniec oraz gmin sąsiadujących. Poziom konkursu był bardzo wysoki, o co zadbały p. Małgorzata Prochota i p. Ewa Łukasik.

W tym roku tematem przewodnim naszego konkursu były zwierzęta leśne. Zmagania konkursowe składały się z trzech etapów. Pierwszy z nich zakończył się 14 listopada br., kiedy to komisja dokonała oceny dokumentacji z obserwacji wybranego gatunku zwierząt leśnych przygotowanych przez uczestników. W ten sposób wyłoniono 28 szczęśliwców, którzy 21 listopada przyjechali do siedziby Nadleśnictwa przy ul. Leśnej 7 w Rudzińcu i wzięli udział w kolejnych etapach przedsięwzięcia.

Pani Zdzisława Mrózek – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec przywitała uczestników konkursu oraz ich opiekunów, życząc im powodzenia. Wyjaśniła również, dlaczego w tym roku wyeksponowano zwierzęta leśne. Następnie głos zabrał p. Zbigniew Chrul, który w barwny sposób opowiedział o swej niecodziennej pasji, jaką są owady oraz ptaki. W dalszej kolejności zawodnicy rozwiązywali test sprawdzający poziom opanowania wiedzy i umiejętności przyrodniczych. Podczas gdy komisja sprawdzała testy, uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczniów ZSP w Rudnie pod opieką p. Małgorzaty Prochoty oraz p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź. Artyści zaprezentowali skutki zaniechania troski o środowisko ze strony ludzi. Poszczególne części występu zostały przeplecione piosenkami, w których dzieci przypominały wszystkim o fakcie, że przyroda jest naszym wspólnym bogactwem, o które należy dbać.

Uczestnicy konkursu mogli również aktywnie odpocząć wraz z p. Justyną Cebulską z Manufaktury Kultury. Jako, że tematem przewodnim konkursu były zwierzęta leśne, uczniowie własnoręcznie wykonali węże z włóczki, które mogli zabrać do domu na pamiątkę udziału w konkursie. Do III etapu, czyli turnieju wiedzy 14 uczestników, zdobywców największej liczby punktów. Musieli oni zmierzyć się z bardzo trudną wykreślanką.

Wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród ufundowanych przez firmę FLUOR z Gliwic oraz Nadleśnictwo Rudziniec dla wszystkich uczestników konkursowych zmagań. Możemy zdradzić, że były to cenne bony do Empiku. Dodatkowo każdy uczestnik otrzymał nagrodę rzeczową  oraz dyplom za udział.

Oto lista szczęśliwców, zdobywców podium i najcenniejszych nagród:

I miejsce – Zuzanna Langner,  Szkoła Podstawowa nr 14 w Zabrzu

II miejsce – Krzysztof Migurski, SP w Rudzińcu

III miejsce – Franciszek Główka, SP nr 5 w Gliwicach

Wyróżnienia:  Matylda Thorz, SP w Bojszowie

Aleksandra AdamusSzkoła Podstawowa nr 14 w Zabrzu

Nagrody zwycięzcom wręczyli: Zdzisława Mrózek – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec oraz Ewa Dohrmann – Dyrektor ZSP w Rudnie. Serdecznie gratulujemy.

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź

 

Skip to content