44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Urodziny Bożej Dzieciny – krótka historia zbawienia

Dnia 6 stycznia 2020 roku o godz. 16:00 w kościele pw. św. Mikołaja w Rudnie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Z inicjatywy Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec – p. Wiesława Kucharskiego – zaprezentowano spektakl muzyczny pt. „Urodziny Bożej Dzieciny – krótka historia zbawienia” z udziałem leśnych sygnalistów Nadleśnictwa Rudziniec (rogi myśliwskie), Marty Kominek (wokal), Adama Wrazidło (wokal), Marcina Wrazidło (trąbka), Antoniego Jaruszowica (gitara) oraz uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnie.

W tym dniu w rudnowskim kościele zebrało się wielu znakomitych gości, m.in. wójt gminy Rudziniec p. Krzysztof Obrzut, zastępca wójta p. Andrzej Hosz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Brynek p. Janusz Wojciechowski oraz mieszkańcy Rudna i okolic. Zgromadzonych powitał gospodarz tego miejsca, ks. proboszcz Piotr Faliński, który wprowadził gości w świąteczny nastrój, odczytując swój wiesz pt. „Wigilia”. Następnie zgasły światła i rozbrzmiały dźwięki szofaru – w ten sposób Nadleśniczy Wiesław Kucharski rozpoczął przedstawienie. Gości zachwyciła nie tylko gra sygnalistów, ale również wokal p. Marty Kominek oraz p. Adama Wrazidło. Ciekawym elementem dopełniającym odczytane przez lektora fragmenty Ewangelii, był teatr cieni. Tu uczniowie ZSP w Rudnie mogli zaprezentować swe umiejętności aktorskie. Po pojawieniu się na scenie Świętej Rodziny, wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wspólnego kolędowania. W święto Objawienia Pańskiego nie mogło zabraknąć orszaku Trzech Króli, którzy przy dźwiękach rogów myśliwskich przynieśli prezent dla Dzieciątka – tort urodzinowy. Na zakończenie  spektaklu dzieci szkolne i przedszkolne z zapalonymi lampionami w rękach utworzyły symboliczny krzyż. Po przedstawieniu wszyscy zebrani zostali zaproszeni do szkoły na poczęstunek, czyli urodzinowy tort.

Spektakl wyreżyserowany przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudziniec zachwycił nowatorstwem i oryginalnym sposobem ujęcia tematu Bożego Narodzenia oraz oddziaływaniem na wszystkie zmysły (warto wspomnieć tu o zapierających dech w piersiach barwach i dźwiękach). Nie zabrakło też najważniejszego: przesłania i stawiania pytań dotyczących człowieczeństwa oraz niepokojących zmian dokonujących się w świecie na naszych oczach.

Po obejrzeniu tego widowiska można mieć tylko nadzieję, że nie było to ostatnie tego typu wydarzenie i już w najbliższej przyszłości Nadleśniczy wraz ze swym zespołem ponownie nas mile zaskoczy.

 

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź

Skip to content