44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA ACH TO TY !

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA ACH TO TY !

Powitaliśmy już kalendarzową wiosnę – czas wreszcie podnieść głowę znad komputera, wstać zza biurka i obudzić się z zimowego letargu!  Według wielu badań to właśnie wiosną mamy najwięcej chęci do działania – promienie słoneczne dostarczają nam odpowiednie dawki witaminy D, powiew ciepłego powietrza daje energię i motywację do zmian. Dni stają się coraz dłuższe, trzeba to wykorzystać, bo jeśli przegapimy ten moment, nasza pozytywna energia zmarnuje się. Bez względu na to, jaka jest pogoda my możemy podjąć decyzję, że oto zaczynamy wiosnę. Stoimy na stanowisku, że rozpoczęła się wiosna i koniec. Idziemy do przodu. Jest to więc kwestia podjęcia decyzji. Zaczynamy na nowo, budzimy się z zimowego snu, otrzepujemy ze zmęczenia i zaczynamy działać z werwą. Zmieniamy dietę, albo ją modyfikujemy, dodając więcej owoców, czy pojawiające się nowalijki. Możemy chodzić bardziej sprężystym krokiem, możemy myśleć jaśniej. Nawet jeśli za oknem jeszcze niecodziennie jest jasno, możemy sobie powiedzieć: „To minie. Zaraz będzie lepsza aura”, bo to w nas już jest to światło, to oczekiwanie, ta nadzieja, że za chwilę słońce będzie na dłużej. Wiara w to, że to będzie dobry dzień ma czarowną moc. Jeśli wierzymy, że to będzie dobry dzień, to jest wielce prawdopodobne, że taki on będzie. Dobrze jest więc mówić z przekonaniem: „To będzie wspaniały dzień, wydarzą się miłe rzeczy. Tego dnia będę spotykać miłych ludzi, z uśmiechem na twarzy”. To naprawdę działa. 

Od celu do działania

Wiosna do dobry czas na odkurzenie i ponowny przegląd niezrealizowanych noworocznych postanowień. Tylko kilka procent z nas ma odpowiednią determinację, aby je przekuć w czyn i skutecznie realizować, zwykle motywacja kończy się już w styczniu. Teraz jest druga i chyba ostania szansa, aby w tym roku coś w naszym życiu zmienić.

Co by tu zmienić?

Nie wszyscy mają potrzebę wielkich zmian, ale wiosenna energia sprzyja wyjściu z codziennej rutyny.  Drobne zmiany w naszym otoczeniu i codziennych nawykach pozwolą nam poczuć się lepiej.  Oto kilka ciekawych propozycji:

Nasz wygląd

Niewiele trzeba, aby poprawić sobie samopoczucie. Wystarczy inna fryzura, nowe oprawki okularów czy inne zestawienie części garderoby, a już patrząc w lustro czujemy się inaczej.

Porządek w otoczeniu

Wiosna sprzyja porządkom w mieszkaniu i szafie.  Warto też raz na jakiś czas zrobić wirtualne porządki, czyli przejrzeć dysk komputera, zawartość komórki czy profili na portalach społecznościowych.  Uporządkowanie dokumentów i zdjęć, wykasowanie niepotrzebnych już materiałów i nieaktualnych kontaktów pozwoli nam na oszczędność czasu w przyszłości.

Zmiana nawyków

Podobno do wyrobienia w sobie nowego nawyku należy codziennie wykonywać konkretną czynność przez miesiąc. Ale za to można pracować nad dwoma lub trzema nawykami jednocześnie!  Co można zmienić?  Np. wstawać codziennie o 15 min. wcześniej, aby poćwiczyć czy w spokoju zjeść śniadanie zamiast przed komputerem.

 Wylogowanie

Większość naszych aktywności, szczególnie szkolnych, odbywa się online. Spędzamy mnóstwo czasu wpatrzeni w ekran komputera lub smartfonu, odpisujemy na wiadomości, oglądamy YouTube.  Dobrze więc zrobi nam wylogowanie się od czasu do czasu z Internetu – na jedno popołudnie, dzień (np. niedzielę) lub cały weekend. Pozwoli to nam też sprawdzić czy i na ile jesteśmy uzależnieni od smartfonu czy mediów społecznościowych oraz ile tracimy czasu na przeglądanie bezużytecznych informacji.

No to jak – gotowi do wiosennych zmian?

 

Z wiosennymi pozdrowieniami psycholog Ania Moszumańska. 

Skip to content