44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Śląskie stwory i potwory

5 października gościliśmy w szkole p. Kamila Iwanickiego, który jest koordynatorem projektu kulturalnego pt. „Śląskie stwory i potwory”. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021. Pan Kamil przez kilka miesięcy przeprowadzał wywiady z mieszkańcami powiatu gliwickiego i dopytywał, jaka jest ich wiedz na temat beboka, utopka, skarbnika i innych postaci wywodzących się ze śląskiej demonologii. Pan Kamil odwiedził również Rudno i rozmawiał z najstarszymi mieszkankami naszej miejscowości. Na podstawie zebranych materiałów powstał „Atlas śląskich stworów i potworów”. Jesteśmy dumni z tego, że pośrednio mogliśmy brać udział w jego tworzeniu.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez p. Kamila. Najpierw wysłuchali informacji na temat heksy, skarbnika, południcy, meluzyny i innych postaci charakterystycznych dla naszego regionu a następnie poznali legendy, których głównymi bohaterami były właśnie śląskie stwory i potwory. Uczestnicy warsztatów mogli się wykazać swoją wiedzą i umiejętnościami w praktyce podczas tworzenia teatrzyku kamishibai. Podsumowaniem warsztatów była prezentacja śląskich legend w wykonaniu dzieci.

Serdecznie dziękujemy Panu Kamilowi za profesjonalnie przygotowane warsztaty! Z pewnością przyczyniły się one do wzbogacenia wiedzy naszych uczniów oraz podniesienia ich świadomości regionalnej. 

Skip to content