44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Dzień Dziecka 2022

Jak wiadomo Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce 1. czerwca. W tym roku jednak ze względu na wyjazd na Zieloną Szkołę to ulubione święto wszystkich dzieci trzeba było przełożyć na 9. czerwca. 

W tym dniu Rada Rodziców przygotowała wiele wspaniałych atrakcji dla dzieci: były warsztaty z cyrkowcem, turnieje sportowe, tańce, malowanie twarzy i robienie wymyślnych fryzur, wiele przepysznych smakołyków. Nie zapomniano także o przypomnieniu zasad bezpieczeństwa. Naszą szkołę odwiedzili strażacy i policjanci, którzy skorzystali z okazji i zrobili pogadankę o bezpieczeństwie.

Nie zabrakło słońca na niebie oraz uśmiechów na twarzach.

Zachęcamy do przeczytania ciekawostki 🙂

Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. Co ciekawe, w Chinach święto to zostało ustanowione znacznie wcześniej, bo już w 1926 roku. Chociaż Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach świata, nie zawsze przypada tego samego dnia. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i – oczywiście – Polska, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Dzieci w Turcji świętują 23 kwietnia, jednocześnie z Narodowym Świętem Niepodległości. U naszych zachodnich sąsiadów termin obchodzenia Dnia Dziecka jest kwestią problematyczną, a wynikło ze skomplikowanej historii tego kraju: W RFN dzień ten świętowany był 20 września, zaś w NRD – 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dniem Dziecka w Niemczech jest 20 września, jednak wiele osób i tak świętuje go 1 czerwca. Ze zwyczaju świętowania odstają nieco Francja, Włochy i Japonia. We Francji oraz Włoszech 6 stycznia (a więc w święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, jednak tradycja w tym kraju jest bardzo silna – nieoficjalnie 5 maja Japończycy świętują Dzień Chłopca, z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.

Skip to content