44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Order Uśmiechu

Dlaczego Kawalerowie Orderu Uśmiechu?

Nadanie szkole imienia: Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu  w Rudnie pozwoli ukierunkować dalsze działania dydaktyczno-wychowawcze służące wszechstronnemu rozwojowi, nada jej charakter i uczyni ją rozpoznawalną. Skupi uwagę uczniów, nauczycieli i rodziców wokół idei Janusza Korczaka oraz dokonań Patronów, które będą ją integrować, wzbogacać jej tradycje oraz nadadzą indywidualną tożsamość. Nadanie imienia będzie także pomocą w kształtowaniu u uczniów przywiązania do swojej szkoły oraz promowania jej pozytywnego wizerunku.

Wybierając dla szkoły imię, kierowano się przekonaniem, iż patroni powinni reprezentować wartości ważne dla wychowania młodego pokolenia. Wybór Kawalerów Orderu Uśmiechu na Patronów naszej szkoły wydaje nam się wyborem najlepszym i oczywistym. Od wielu lat szkoła współpracuje z p. Markiem Michalakiem, który od 2007 roku pełni funkcję Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu. Sam otrzymał to odznaczenie od dzieci. Podczas spotkań z uczniami naszej szkoły p. Michalak wielokrotnie poruszał sprawy związane z przyznawaniem Orderu Uśmiechu oraz przywoływał sylwetki osób, które taką nagrodę otrzymały, jak np. Irena Sendlerowa.

Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem międzynarodowym, które może otrzymać osoba dorosła tylko i wyłącznie na wniosek dzieci. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu jest wiele autorytetów, wzorów do naśladowania. W poczet Kawalerów Orderu Uśmiechu zostali zaliczeni: Ojciec Święty Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren  – autorka Pipi Langstrum, prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg-Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni i wiele innych osób o wielkim sercu, wrażliwych na ludzką krzywdę, dla których miłość do drugiego człowieka jest najważniejsza, wcielających w życie korczakowskie przesłanie „Nie ma dzieci – są ludzie”.

Właśnie te wartości pragniemy przekazywać uczniom naszej szkoły. Chcemy uwrażliwiać ich na ludzką krzywdę, uczyć tolerancji i bezinteresowności. Pragniemy, by byli ludźmi dobrymi, wrażliwymi, empatycznymi, kreatywnymi, wyjątkowymi, pełnymi idei. Jesteśmy przekonani, że dokonania Kawalerów Orderu Uśmiechu będą motywowały naszych uczniów do wysiłku i odpowiedzialności w procesie kształtowania i doskonalenia własnych charakterów.

Nadanie imienia szkole zawsze wiąże się z działaniami popularyzującymi Patronów. Będzie to więc znakomita okazja, aby upowszechniać wśród młodzieży szkolnej dokonania Kawalerów Orderu Uśmiechu, ich ciekawe życiorysy, zainteresowania zasługujące na naśladowanie, ale przede wszystkim będzie to okazja do rozmowy na temat wartości, praw dzieci, a to z kolei pozwoli kształtować ludzi światłych, wrażliwych i gotowych do pracy nad dziełem tworzenia świata piękniejszego, lepszego i bardziej sprawiedliwego.

 

 

 

 

 

Order Uśmiechu to  jedyne w swoim rodzaju i najważniejsze na świecie odznaczenie przyznawane osobom dorosłym przez dzieci. 

HISTORIA ORDERU UŚMIECHU

Historia orderu wiąże się z postaciami dla dzieci: Jackiem i Agatką.

Jacek i Agatka”… | " To dla pamięci "

Pewnego razu pisarka Wanda Chotomska, autorka książeczek dla dzieci, która wymyślała historyjki z Jackiem i Agatką, spotkała się z chorymi dziećmi w szpitalu rehabilitacyjnym w Konstancinie pod Warszawą. Kiedy zaczęli rozmawiać, jeden z chłopców powiedział, że on chętnie dałby Jacusiowi jakiś medal albo order.  O tej propozycji chłopca wspomniała pani Chotomska w jednym z wywiadów dla „Kuriera Polskiego” w 1967 roku. Dziennikarka, która go przeprowadzała, pani Zofia Zdanowska, nie potraktowała marzenia chłopca obojętnie. Powiedziała o nim kierownikowi działu łączności z czytelni­kami redaktorowi Włodzimierzowi Karwanowi, a on wpadł na pomysł, aby stworzyć dziecięce odznaczenie. Bo niby dlaczego dzieci nie mogłyby nagradzać dorosłych? Doskonale wiedzą, kto jest ich prawdziwym przyjacielem, okazuje im serce, daje radość. 

Tak narodziła się idea Orderu Uśmiechu. Dziennikarzom „Kuriera Polskiego” bardzo się spodobała, ale ponieważ miał to być order nadawany na wniosek dzieci uznali, że należy je zapytać, czy chcą mieć swój order i jak go sobie wyobrażają. I oto kilka dni później, w telewizyjnej dobranocce, Jacek i Agatka opowiedzieli, że jest pomysł stworzenia orderu, który nadawałyby tylko dzieci i tylko tym dorosłym, których uznaliby za swych najlepszych przyjaciół. Jeśli więc podoba im się ta propozycja niech wezmą udział w konkursie na projekt Orderu Uśmiechu, a swoje listy wyślą do redakcji „Kuriera Polskiego”.  Jeszcze nigdy żadna redakcja nie została zasypana taką masą korespondencji. Poczta dostarczała i dostarczała ogromne wory listów. W sumie było ich 44 tysiące. We wszystkich dzieci popierały pomysł Orderu Uśmiechu i pisały albo rysowały, jak powinien wyglądać. Najwięcej dzieci chciało, żeby był w kształcie serca albo słońca. Cięż­kie zadanie miało jury pod przewodnictwem wybit­nego rysownika Szymona Kobylińskiego, żeby przejrzeć projekty i wybrać taki, który mógłby po­służyć za wzór dla orderu. Najbardziej spodobał się ten wymyślony przez 9 -letnią Ewę Chrobak z Głuchołaz, przedstawiający uśmiechnięte słoneczko. I właśnie to słoneczko jest do dziś na Orderze Uśmiechu.

Kapituła Orderu Uśmiechu - Parafia pw. św. Michała Archanioła

Wkrótce zaczęły napływać wnioski, w których dzieci zgłaszały swych kandydatów do Orderu Uśmiechu.  Powołano więc Kapitułę Orderu Uśmiechu złożoną z osób, do których można było mieć pełne zaufanie. Na jej przewodniczącego wybrana została znana i uwielbiana przez dzieci pisarka Ewa Szelburg-Zarembina. Na jesieni 1968 roku odbyło się posiedzenie Kapituły, na którym w imieniu dzieci przyznano po raz pierwszy to odznaczenie. Wyróżnionym nim osobom przysługiwał tytuł Kawaler Orderu Uśmiechu. Kawalerem z legitymacją numer 1 został prof. dr Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, któremu tysiące dzieci zawdzięczały zdrowie a nieraz i życie. W czasie uroczystości dekoracji Orderem Uśmiechu był pasowany czerwoną różą i musiał wypić puchar kwaśnego soku z cytryny i w dodatku uśmiechnąć się. Ta ceremonia też obowiązuje do dziś.

Od tej pory dwa razy w roku wiosną i jesienią zbierała się Kapituła, aby zatwierdzić kolejnych Kawalerów Orderu.

 

Kto otrzymał Order Kawalerów Uśmiechu?

Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu znajdują się twórcy literatury i poezji dla dzieci i młodzieży, lekarze, dostojnicy religijni i politycy, aktorzy i reżyserzy, działacze społeczni i wybitni pedagodzy, sportowcy, piosenkarze, muzycy i inni artyści: Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w TybecieDalajlama XIV, Matka Teresa z Kalkuty, Król Arabii Saudyjskiej Abdullah bin Abdulaziz Al Saud, Nelson Mandela, Oprah Winfrey, Steven Spielberg, Tove Janson – twórczyni Muminkówi Astrid Lindgren – autorka Pipi Langstrum,królowa Szwecji Sylwia, pisarkaEwa Szelburg-Zarembina,piosenkarkiMajka Jeżowska i Elenia takżeJoanne Rowling – autorka cyklu powieści dla dzieci i młodzieży o słynnym czarodzieju Harrym Potterze. Order Uśmiechu otrzymała również Irena Sendlerowa, która podczas II Wojny Światowej uratowała życie 2500 żydowskich dzieci; Małgorzata Musierowicz, Andrzej Maleszka.

Wszystkich Kawalerów łączy wielkie serce, troska o los najmłodszych i poszanowanie wszystkich dziecięcych praw.

 

Skip to content