ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

12:45 – 13:30 klasa I

14:35 – 15:20 kl. II

ZAPAMIĘTAJ!

Ćwiczenia usprawniające narządy mowy, a więc język, wargi i podniebienie przygotowują do prawidłowego mówienia.

logopedia02

ĆWICZENIA JĘZYKA

• Kotki – kotek pije mleko – szybkie ruchy języka w przód i w tył, kotek oblizuje się – czubek języka okrąża szeroko otwarte wargi.

• Zmęczony piesek – dziecko naśladuje pieska, który głośno oddycha i język ma wysunięty na brodę.

• Szczoteczka – język to szczoteczka do zębów, która po kolei czyści zęby górne od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a następnie zęby dolne z obu stron.

• Cyrkowiec – język próbuje wykonać różne sztuczki np. górkę – czubek języka oparty o dolne zęby, środek się wybrzusza, rurkę – przez którą można wdychać lub wydychać powietrze, szpilkę – układanie wąskiego języka, wahadełko – przesuwanie języka do kącików ust w stronę prawą i lewą.

• Koniki – czubek języka uderza o podniebienie i opada na dół. Raz konik idzie wolno, to biegnie, parska, śmieje się: iha, iha…

ĆWICZENIA WARG I POLICZKÓW

• Minki – naśladowanie min: wesołej – płaskie wargi, rozciągnięte od ucha do ucha, uśmiech szeroki, smutnej – podkówka z warg, obrażonej – wargi nadęte, zdenerwowanej – wargi wąskie..

• Rybka – wysuwanie warg do przodu i rozszerzanie na końcu jak u ryb.

• Zły pies – naśladowanie złego psa, unoszenie górnej wargi, wyszczerzanie zębów.

• Echo – dobitne wymawianie samogłosek a, o, e, i, u, y.

• Masaż warg – nagryzanie zębami wargi dolnej, potem górnej.

• Baloniki – nabranie powietrza i zatrzymanie go w wydętych policzkach, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego, balon pękł – dziecko palcami uderza w policzki.

• Zajęczy pyszczek – wciąganie policzków do jamy ustnej.

• Motorek – parskanie wargami, naśladowanie odgłosu motoru, traktora.

ĆWICZENIA PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO

• Chory krasnoludek – kaszlenie z językiem wysuniętym z ust.

• Balonik – nabieranie powietrza ustami, zatrzymanie w policzkach, następnie wypuszczanie nosem.

• Zmarźlak – chuchanie na „zamarznięte ręce”.

• Śpioch – chrapanie na wdechu i wydechu.

• Kukułka i kurka – wymawianie sylab: ku – ko, ku -ko, uku – oko, uku – oko,kuku – koko, kuku

ĆWICZENIA ŻUCHWY

• Zamykanie i otwieranie domku – szerokie otwieranie ust, jak przy wymawianiu głoski 'a’, zęby są widoczne dzięki rozchylonym wargom.

• Grzebień – wysuwanie żuchwy, zakładanie i poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze. Cofanie żuchwy, zakładanie i poruszanie górnymi zębami po dolnej wardze i brodzie.

• Guma do żucia – naśladowanie żucia gumy.

ŻYCZĘ PRZYJEMNEJ PRACY