44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Przedszkole

Zawód nauczyciel

Dnia 05.06.2024 r. do przedszkola przyszła Pani Marzena, która na co dzień uczy w Szkole Podstawowej w klasach I – III. Pani Marzena opowiedziała przedszkolakom jak wygląda praca nauczyciela w szkole i, że się różni od pracy w przedszkolu. Dzieci obejrzały również prezentację przygotowaną przez Panią. Misie miały również możliwość pooglądać zeszyty ćwiczeń dla uczniów.

Na zakończenie przedszkolacy otrzymali od Pani Marzeny zawieszki w kształcie sowy oraz słodki upominek. Dziękujemy za odwiedziny!


Zawód fizjoterapeuta

Dnia 16.05.2024 roku grupa Misie po raz kolejny miała możliwość dowiedzieć się jak wygląda praca fizjoterapeuty. Pani Martyna Kaduk, która codziennie odwiedza swoich pacjentów, z chęcią opisała przedszkolakom  oraz zademonstrowała, że wcale nie jest to łatwy zawód. Przedstawiła dzieciom sprzęt, którego używa w swojej pracy oraz jaką techniką należy masować pacjenta.

Dziękujemy za odwiedziny!


Święta majowe

Dnia 6.05.2024 roku po majówce, Misie w ogrodzie przedszkolnym odśpiewały na cześć świąt majowych hymn państwowy.


Zajączek Wielkanocny

Dnia 27.03.2024 r. do przedszkola zawitał Zajączek Wielkanocny. Pomimo silnego wiatru, Misie bez problemu znalazły wszystkie ukryte jajka przez zajączka!


Dzień Wody

Światowy Dzień Wody ma na celu zwiększenie świadomości na temat braku wody pitnej w wielu regionach świata. Światowy Dzień Wody to wydarzenie obchodzone co roku 22 marca. Jest to międzynarodowy dzień ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 1993 roku. Ma on na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie czystej wody i promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi.

Misie doskonale wiedzą, że trzeba oszczędzać wodę, i nie można bez powodu jej marnować, przedszkolaki bardzo ładnie odpowiadały na zadawane pytania i wymieniały swoje przykłady jak możemy przyczynić się, aby tej wody nam nie zabrakło.


Pierwszy Dzień Wiosny 

Leci plisz­ka
spod ka­mycz­ka:
– Ja się ma­cie dzie­ci!
Już przy­by­ła
wio­sna miła,
już sło­necz­ko świe­ci!

Po­szły rze­ki w
świat da­le­ki,
pły­ną het – do mo­rza;
A ja śpie­wam,
a ja lecę,
gdzie ta ran­na zo­rza! 

źródło: https://poezja.org/wz/Maria_Konopnicka/23669/Powitanie_wiosny

Misie 21.03.2024 r. pożegnały Marzannę, dziękując jej za zimę. Witając wiosnę, przedszkolaki śpiewały najgłośniej, aby zaprosić ją do przedszkola!

Na powitanie wiosny dzieci zasadziły w przedszkolnym ogródku rzodkiewkę oraz cebulkę dymkę.


Wiosenne kwiatki


Dzień Kobiet 8 marca

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.
Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów –
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.


Dzień Kota 2024

W dniu 19 lutego 2024 roku Grupa Misiów w naszym przedszkolu świętowała Dzień Kota. Podczas celebracji dzieci uczestniczyły w edukacyjnych zajęciach, śpiewając piosenkę o kotach, bawiąc się w zabawy tematyczne oraz angażując się w kreatywne malowanie uszek kotka. Każde dziecko miało okazję wyciąć i założyć własnoręcznie przygotowane uszy, co dodatkowo umiliło im tę wyjątkową okazję.

 


Walentynki 2024


Dzień Babci i Dziadka 2024

Babcia i Dziadek to moja rodzinka,
a ja jestem córką/synkiem ich synka.
A że dopiero mam kilka latek,
ich synek pomaga mi na dodatek
w składaniu życzeń z serca płynących.
Choć mała/y jestem mam serce gorące,
więc bądźcie zdrowi Babciu i Dziadku
i żyjcie 100 lat w zdrowiu i dostatku!


Mikołaj 2023

Dnia 6.12.2023 r. Misie z niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Żeby Mikołaj ich szybko odwiedził dzieci już od rana śpiewały piosenki na jego cześć. Gdy Mikołaj zawitał do przedszkolaków cała sala wypełniła się mnóstwem energii oraz radością. Przedszkolaki wspólnie z Świętym Mikołajem zaśpiewały piosenkę oraz podziękowały za prezenty. 
Misie pożegnały swojego gościa z uśmiechem na twarzy!

Przedszkolaki w tym dniu także stanęły na wysokości zadania i ubrały wspólnie choinkę.


Pierniczki

5.12.2023 r. Misie wspólnie robiły pierniczki w przedszkolu.


Andrzejki 2023

30.11.2023r. w naszym przedszkolu odbyły się obchody Andrzejek. Podczas tego wydarzenia dzieci miały okazję poznać tradycję Andrzejek, uczestnicząc w różnych wróżbach, takich jak układanie butów, serca z papieru, rzut monetą do wiadra oraz przepowiadanie przyszłości. Na zakończenie dzieci miały możliwość przedstawienia swojej ulubionej metody wróżenia. To było kreatywne wydarzenie dla wszystkich!


28.11.2023 r.

Pierwszy bałwan przez Misie ulepiony!


Dzień Pluszowego Misia 2023

24.11.2023 r. dzień z misiami w przedszkolu!

Kiedy jest ci smutno, kiedy jest ci źle,

Weź do ręki misia – mocno przytul się.

Miś to taki pluszak,

Krągły brzuszek ma.

Dwa brązowe oczka,

Uszka także dwa.

Cztery łapki, nosek,

uśmiech na pół buzi.

Lubi go człek mały, lubi go i duży.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka 2023

„Jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem”

Dnia 20.11.23 r. przedszkolaki wysłuchały czym jest Międzynarodowy Dzień Praw dziecka. Misie wiedzą już od dawna, że kolorem przewodnim tego dnia jest kolor niebieski, więc też tak przyszły ubrane do przedszkola.

Oprócz swoich praw dzieci wiedzą, że także mają swoje obowiązki, których uczą się od najmłodszych lat i są w tym wspomagane przez bliskich, nauczycieli i inne osoby, którym zależy na ich rozwoju.


Dzień Postaci z Bajek 2023

6.11.2023r. Grupa „Misiów” w naszym przedszkolu obchodziła Dzień Postaci z Bajek. To był niezwykły dzień pełen zabaw i kreatywności. Dzieci miały okazję wziąć udział w różnych aktywnościach, takich jak zabawy z chustą animacyjną oraz chustkami. Każde dziecko miało okazję opowiedzieć o swoim przebraniu i przedstawić swoją ulubioną postać z bajek. Ponadto, każde dziecko miało możliwość narysowania swojej postaci, za którą się przebrało. To był wspaniały dzień pełen wyobraźni, który na pewno pozostanie w pamięci.


Wycieczka do Funzeum oraz Dinoworld

Dnia 31.10.2023 r. Misie miały możliwość wybrać się do Gliwic na wycieczkę. W programie wycieczki  zaplanowane było zwiedzanie Funzeum – muzeum światła i koloru oraz Dinoworld – wystawa dinozaurów. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wycieczki, ponieważ dzień ten był pełen atrakcji oraz wielkiej zabawy.


#Szkoła pamięta 2023

Dnia 30.10.2023 grupa „Misiów” z naszego przedszkola udała się na cmentarz w Rudnie. Dzieci odpaliły znicz przy pomniku upamiętniającym poległych w czasie II wojny światowej z okazji nadchodzącego Święta Wszystkich Świętych. To ważne doświadczenie, które uczy empatii i szacunku dla historii naszego kraju oraz tradycji związanych z tym wyjątkowym świętem.


Pasowanie na Przedszkolaka 2023

Być dobrymi przedszkolakami – przyrzekamy!

Zawsze słuchać swoich pań i mamy – przyrzekamy!

Grzecznie bawić się i fikać – przyrzekamy!

Wszystko zjadać z talerzyka – przyrzekamy!

Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami – przyrzekamy!


Występ I oraz III klasy dla Misiów pt. „Rzepka”

Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!


Spotkanie z policjantem oraz Sznupkiem

16.10.2023 r. grupa misiów przeżyła wyjątkową przygodę. Dzieci wybrały się na fascynujące spotkanie z policjantem oraz jego wiernym towarzyszem, Sznupkiem.
Na tym wyjątkowym spotkaniu dzieci miały okazje dowiedzieć się o zasadach bezpieczeństwa, które są tak istotne w naszym codziennym życiu. Policjant opowiedział im o tym, jak dbać o własne bezpieczeństwo na ulicy, w domu i w szkole.
Niezwykłą atrakcją dnia było również zwiedzanie radiowozu! Misie mogły wejść do wnętrza służbowego pojazdu, dowiedzieć się , jakie urządzenia służą do pomocy w pracy policjanta, i oczywiście poznać funkcje syreny. To było prawdziwe przeżycie!


Przetwory z kapusty

Dnia 2.10.2023 r. Misie dowiedziały się jak możemy zrobić przetwory na zimę. Przedszkolaki miały okazję poznać przepis jak zakisić kapustę. Zanim dzieci zaczęły kroić kapustę przygotowały się, ubierając fartuchy, a następnie zabrały się do pracy. Wszystkie dzieci przy krojeniu wykazały się duża starannością. Na koniec przedszkolaki wsadziły pokrojoną kapustę do słoików. 


Dzień Chłopaka 2023

29.09.2023r. Grupa Misiów obchodziła Dzień Chłopaka. Odśpiewaliśmy wszystkim chłopakom huczne „Sto lat”, nie zabrakło również tańców i zabaw. Dziewczynki wręczyły chłopakom podarunki i złożyły wspólne życzenia.


Dzień Jabłka 2023

28.09.2023r. Grupa Misiów obchodziła Dzień Jabłka. Przedszkolaki dowiedziały się jak rosną jabłka, jakie właściwości odżywcze skrywają w środku, oraz brały udział w wielu tematycznych zabawach. Nie zabrakło pięknych, starannych prac plastycznych przy których dzieci wykazały się cierpliwością.


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka 2023

Przedszkolaki bez Was świat byłby nudny i zdecydowanie dla nas za trudny. Codziennie jesteście powodem do uśmiechów, cieszymy się z Waszych najmniejszych sukcesów. Dzisiaj Wasz dzień, więc go wspólnie świętujemy, za to że z nami jesteście ogromnie dziękujemy!

20.09.2023 r. Misie świętowały swój dzień w towarzystwie Pani animatorki z daisy klub, było energicznie i wesoło.
Misie otrzymały również  od Pani Dyrektor pamiątkowe medale.


Międzynarodowy Dzień Kropki 2023 

15 września w grupie Misiów obchodziliśmy Dzień Kropki. Jest to przede wszystkim święto kreatywności, odwagi i talentów. Przedszkolaki dzisiaj stworzyły piękne prace plastyczne oraz uczestniczyły w wielu zabawach tematycznych, w których z pewnością nie zabrakło twórczego myślenia.


Rok szkolny 2023/2024

Od 1.09.2023 r. przedszkolaki powróciły wypoczęte po wakacjach do przedszkola. Po długim odpoczynku przygotowują się na kolejny rok, przypominają sobie zasady panujące w przedszkolu, magiczne słowa, a kiedy już się przyzwyczają do swoich obowiązków będą się uczyć.

W grupie Misiów witamy wszystkich przedszkolaków i życzymy owocnej pracy przez cały rok!


Zakończenie roku 2022/23

Kończą się już zajęcia,
wakacji idzie czas,
żegnajcie, drogie panie,
już opuszczamy was.
Żegnajcie, już w przedszkolu
zabawy kończą się,
a po wakacjach w szkole
będziemy uczyć się.
A gdy już w przyszłym roku
nie będzie tutaj nas
wspomnimy to przedszkole.
Wy pamiętajcie nas!

Karolinie U, Karolinie K, Lenie, Vivianie, Tomkowi, Adamowi, Rysiowi, Mikołajowi P, Mikołajowi Z, Teodorowi, Piotrowi życzymy samych sukcesów w szkole


Olimpiada Przedszkolaków 2023 „Zdrowo na sportowo”

Dnia 19.06.2023 r. w przedszkolu odbyła się Olimpiada Przedszkolaków pt. „Zdrowo na sportowo”. Misie oraz Tygryski brały udział w różnych konkurencjach, każdy z przedszkolaków mógł sprawdzić się w rzucaniu woreczkami, biegu z woreczkiem na głowie czy w biegu z jajkiem na łyżce. Dzieci spisały się na medal!

Zdjęcia z Olimpiady „Zdrowo na sportowo” znajdują się na stronie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudnie w galerii Oddział Przedszkolny


Nadleśnictwo Rudziniec

Dnia 15.06.2023 r. Tygryski oraz Misie miały zaszczyt wybrać się do Nadleśnictwa Rudziniec. Przedszkolaki udały się wraz z strażnikami do lasu na spacer, gdzie panowie opowiedzieli różne ciekawostki na temat roślinności oraz zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy. Następnie dzieci kolorowały otrzymane obrazki odpoczywając po spacerze.  Na koniec dzieci zjadły przepyszne kiełbaski z ogniska.

Wszystkie zdjęcia z wycieczki znajdują się na stronie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudnie a galerii przedszkole


Zawód logistyk

Dnia 12.06.2023 r. mama Roksanki opowiedziała nam o swoim zawodzie a mianowicie czym zajmuje się logistyk. Mama od Roksany przedstawiła przedszkolakom prezentację, aby mogły dokładnie zrozumieć jak funkcjonuje ten zawód. Dziękujemy za owiedziny!


Wycieczka do Katowic do Bajki Pana Kleksa

Dnia 6.06.2023 r. Misie wraz z grupą Tygrysków wybrały się do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Przedszkolaki zaczęły swoją przygodę w łodzi podwodnej, gdzie Pan opowiedział kilka ciekawostek na temat łodzi podwodnej, następnie dzieci udały się do sali gdzie miały mnóstwo zabawy. Kolejnym etapem wycieczki była zabawa na placu zabaw w Gliwicach. Wszystkie przedszkolaki wróciły szczęśliwe do domu.


Dzień Dziecka 2023

1.06.23 r to szczególny dzień dla dzieci. Jest to święto, w którym każde dziecko czuje się wyjątkowo. Tego dnia Misie oraz Tygryski obchodziły Dzień Dziecka wspólnie, bawiąc się razem, tańcząc oraz biorąc udział w konkurencjach. Osłodą tego dnia było wspólne jedzenie lodów oraz pizzy. Największą atrakcją dla dzieci było jednak malowanie buzi, tatuaże oraz malowanie paznokci. Wszystkim dzieciom życzymy samych wspaniałości oraz żeby czuły się dziećmi jak najdłużej!

Wspólne zdjęcia znajdują się na stronie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Rudnie w galerii Przedszkole


Dzień Rodziny 2023

Dnia 24.05.2023 r. w przedszkolu odbył się Dzień Rodziny, pomimo że mury naszego przedszkola nie są za wielkie jednak udało nam się zorganizować wspólny dzień dzieci wraz z rodzicami. Przedszkolaki przygotowały krótkie przedstawienie dla swoich rodziców, następnie rodzice zrobili swoim pociechom ogromną niespodziankę przygotowując dla nich także wystąpienie. Miny dzieci były bezcenne kiedy mogły podziwiać przebranych rodziców za postacie z bajek na scenie. Po wystąpieniach wszyscy udali się na poczęstunek oraz wspólne zabawy. „Rodzina to zespół, drużyna, samodzielne państwo, jedyna część tożsamości, która pozostaje niezmieniona przez resztę życia.”


Zawód specjalisty ds. BHP

Dnia 17.05.2023 r. odwiedził grupę Misiów tata Mikołaja oraz Juliana, który na co dzień pracuję jako specjalista do spraw BHP. Przedstawił dzieciom specjalistyczne ubranie w jakim trzeba się poruszać, aby być bezpiecznym w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa. Opowiedział dzieciom co to w ogóle jest BHP i dlaczego jest tak ważne w pracy. Następnie przedszkolaki podzieliły się na grupy i wykonały przygotowane zadanie. Misie serdecznie dziękują za odwiedziny i przekazaną wiedzę!


Zawód fizjoterapeuta

Dnia 16.05.2023 r. przedszkolaki miały możliwość zapoznać się z takim zawodem jak fizjoterapeuta. Mama Karolinki chętnie przybliżyła dzieciom ten zawód. Dzieci mogły zobaczyć cały sprzęt fizjoterapeuty: jeżyki do korygowania wad postawy, taśmy wzmacniające mięśnie, łóżko do masażu, gumy do rozciągania. Misie zobaczyły na przygotowanych materiałach przez panią Martynę, jak pracuje się z osobami, które mają problemy z chodzeniem, bólami bądź mają wady, nad którymi trzeba pracować. Na koniec wszystkie dzieci mogły zobaczyć jak wykonujemy masaż, Misie podzieliły się na osoby masujące i masowane i sprawdziły swoje możliwości. Dziękujemy za  prezentację zawodu oraz za prezenciki!


Poznajemy zawód nauczyciela oraz zawód pielęgniarki

Dnia 11.05.2023 r. Misie zapoznały się z zawodem nauczyciela oraz pielęgniarki.

O zawodzie nauczyciela przedszkolakom opowiedziała mama Hani, która uczy w klasach I – III . Dzieci poznały atrybuty nauczyciela za pomocą magicznego pudełka, w którym były ukryte przybory a następnie mogły pooglądać książki jakie rozwiązuje się w klasach I – III. Na koniec mama Hani przygotowała dzieciom quiz, z którym świetnie sobie poradziły.

Następnie mama Elenki, która na co dzień pracuje w szpitalu jako pielęgniarka, opowiedziała dzieciom jak wygląda dzień w szpitalu, jakie ubranie musi nosić pielęgniarka, oraz że podczas operacji pielęgniarki muszą mieć założoną czapeczkę. Największym zainteresowaniem dla przedszkolaków była możliwość pobawienia się strzykawką. 


Sadzimy sałatę, cukinię oraz cebulkę


Sadzimy truskawki i poziomki


Zawód – strażak

Dnia 25.04.2023 r. do Przedszkolaków zawitała Ochotnicza Straż Pożarna z Bojszowa. Strażacy przyjechali w pełnym składzie prezentując najmłodszym wóz oraz sprzęt strażacki. Dzieci poznały pełne ubranie strażackie w jakim strażacy wyjeżdżają do zagrożeń, oraz strój galowy. Największa atrakcją dla dzieci była możliwość zrobienia sobie zdjęcia w wozie strażackim, oraz dzieci same spróbowały ugasić „pożar” z wykorzystaniem przenośnego sprzętu gaśniczego tzw. hydronetki, oczywiście był to sprzęt dostosowany pod dzieci 🙂 Dziękujemy strażakom za pokaz oraz poświęcony czas.


Zawód – lekarz

Dnia 24.04.2023 r. do przedszkola została zaproszona mama Martynki, która na co dzień pracuje w szpitalu w Zabrzu na oddziale kardiologicznym dla dzieci. Pani Dominika opowiedziała jak wygląda badanie, pokazała dzieciom jak wygląda stetoskop oraz jakie narzędzia są potrzebne w pracy lekarza. Dzieci odpowiedziały na pytania jak dbać o zdrowie, oraz dlaczego chodzimy do lekarza. Bardzo dziękujemy Pani Dominice za przybliżenie zawodu lekarza oraz za odwiedziny.


Dzień Ziemi 2023

Misie wiedzą, że trzeba dbać o środowisko, więc z okazji Światowego Dnia Ziemi wykorzystując odpady stworzyły pieska, oprócz tego w piątek 21.04.2023 r. postanowiły posprzątać śmieci w okolicy przedszkola. Przedszkolaki dzielnie i z wielkim zapałem sprzątały porozrzucane śmieci.


Dzień Sportu

06.04.2023 r. Misie wraz z Tygryskami przyszły ubrane do przedszkola na sportowo, ponieważ wygodny strój miał im zapewnić swobodę podczas wykonywanych ćwiczeń. Na samym początku, przedszkolaki opisały jakie przyrządy możemy wykorzystać do zajęć ruchowych oraz do czego nam służą. Dzieci obejrzały także film promujący sportowy tryb życia, następnie przeszliśmy do ulubionej części przedszkolaków a mianowicie do gier i zabaw. Dzieci bardzo chętnie rywalizowały między sobą, starały się dokładnie wykonywać przedstawione zadania. Na koniec przechodziły przez kolorowy tunel oraz poznały kilka ćwiczeń z wykorzystaniem dużej piłki. 


Spotkanie z panią bibliotekarką

29.03.2023r. w naszym przedszkolu gościliśmy bibliotekarkę p. Agnieszkę Wróbel, pracującą na co dzień w Gminnej Bibliotece w Rudzińcu. Pani Agnieszka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, zachęcała również dzieci do odwiedzenia biblioteki, wypożyczania książek i udziału w zbliżających się warsztatach. Przedszkolaki z zainteresowaniem obejrzały teatrzyk kamishibai „ Groszki” oraz „ Dwa ptaszki” w wykonaniu pani Agnieszki, a także wysłuchały wiersza „Lokomotywa”  J. Tuwima. Pani bibliotekarka wypożyczyła nam również kilka książek.  Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce za miłe spotkanie, a wszystkie dzieci wraz z rodzicami zapraszamy  do Biblioteki w Rudzińcu po ciekawe lektury. 


Dzień Wody

22.03.2023r. przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Wody. Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku, obchodzone corocznie 22 marca. Nie bez przyczyny Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą – 70% powierzchni Ziemi stanowi woda, ale tylko 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Celem tego święta jest przypominanie mieszkańcom naszej planety, jak ważna dla zdrowia i życia jest woda. Konieczność ochrony zasobów przyrody stała się priorytetem dla współczesnego świata, dlatego rozmawiałyśmy z dziećmi o wodzie – jej znaczeniu dla naszej planety, a przede wszystkim o jej nadmiernym zużyciu i różnych możliwościach ograniczenia tego zużycia.


Pierwszy Dzień Wiosny

Misie 21.03.2023 r. pożegnały Marzannę, jednak przywitały wiosnę z wielką radością. W ramach poszukiwania pierwszych oznak wiosny, przedszkolaki wybrały się na spacer, śpiewając wiosenne piosenki.


Dzień Kobiet, pożegnanie  P. Gabrysi

Pani Gabi przez trzydzieści cztery lata z przedszkolem w Rudnie była związana.
I swej pracy bez reszty się oddawała.
Codziennie z rana przedszkolaków już w progu witała
I serdecznym uśmiechem obdarzała,
Czym nie raz, nie dwa odwagi im dodawała.
Gdy któryś z maluchów ze sznurówkami problem miał, frasować się nie musiał,
Bo Pani Gabi szybko podbiegała,
Łezki ocierała i buty porządnie wiązała,
Ażeby przedszkolaki się nie przewracały i kolan nie obijały.
Podczas posiłków Pani Gabi niejadków wspierała,
Do zjedzenia zupki czy mięska namawiała, i tak wciąż powtarzała: „Zjedz chociaż troszeczkę, żebyś siły do zabawy miała,
Spróbuj a zobaczysz, jakie to dobre”.
I już niejadek z chęcią wszystko zjadał.
Nawet po latach wielu absolwenci przedszkola chętnie z Panią Gabrysią rozmawiają,
O swym dorosłym życiu opowiadają
I jej pomocną dłoń w swej pamięci wciąż mają.


Spotkanie z księdzem u Misiów


Bal karnawałowy 2023

Dnia 13.02.2023 r. Tygryski wraz z grupą Misie, bawiły się wspólnie na balu karnawałowym w „Karczmie u Karola”. Przedszkolaki poprzebierane w kolorowe stroje chętnie uczestniczyły w zabawach, które prowadzone były przez Dj Roberta. Na zabawie nie zabrakło atrakcji, między innymi do tańców dołączył Minionek, który chętnie dotrzymywał kroku dzieciom. Radość dzieci była ogromna kiedy mogły wspólnie zajadać się popcornem oraz watą cukrową. Wszystkie przedszkolaki opuszczając salę wyszły zmęczone karnawałowym szaleństwem, ale za to szczęśliwe oraz z bagażem pięknych wspomnień. 

Wspólne zdjęcia z balu karnawałowego znajdują się w galerii Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w zakładce Odział Przedszkolny


Dzień Pizzy 2023

Dnia 09.02.2023 r. w przedszkolu dzieci miały możliwość przygotować w grupach pizzę. Na początek dowiedziały się w jaki sposób trzeba przygotować ciasto, następnie krok po kroku przedszkolaki  dodawały przygotowane składniki. Na koniec wszyscy degustowali przygotowaną przez siebie pizzę.


Dzień Babci i Dziadka 2023 

Dnia 07.02.2023 r. Misie w „Karczmie u Vona”, przygotowały występ dla swoich babć oraz dziadków. Przedszkolaki jak zawsze zachwyciły swoim programem artystycznym, nie zabrakło śpiewu, tańców oraz wspólnej zabawy wraz z dziadkami. Na koniec spotkania dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi umilały sobie czas przy słodkim poczęstunku. 


Dzień Pluszowego Misia – zajęcia otwarte dla rodziców 

Dnia 25.11.2022 r. w przedszkolu Misie obchodziły Dzień Pluszowego Misia, był to wyjątkowy dzień nie tylko ze względu na to święto , ale także przedszkolaki mogły gościć swoich rodziców. Grupa oraz rodzice chętnie angażowali się w przygotowane ćwiczenia przez prowadzącą. Dzieci przyniosły swojego ulubionego pluszaka do przedszkola, każde z nich mogło zaprezentować swojego ulubieńca. Zadania były zróżnicowane, opierały się na zadaniach muzyczno – ruchowych oraz rytmicznych. Na koniec rodzice wraz z dziećmi wykonały pracę plastyczną. 


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

21listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku- dokumentów, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

W Polsce święto zostało ustanowione 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych Konwencji o Prawach Dziecka. To wydarzenie ma szczególne znaczenie dla Polski jako inicjatora działań i prekursora prac nad stworzeniem tego najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. Nasz kraj w 1978 r. przedstawił projekt Konwencji i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie. Przypominając szczególny wkład i rolę Polski w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Obchody tego dnia, mają być impulsem do podejmowania aktywności w zakresie upowszechniania praw dziecka.  Szczególną uwagę poświęca się informowaniu dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Podkreśla się także ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

 


Dzień Postaci z Bajek 2022

4 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  Jest to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney’a. Święto ma na celu chęć docenienia bajek i ich twórców, ale również ukazania ich wartości edukacyjnych. To okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Na zachętę warto przytoczyć cytat Alberta Einsteina: „Jeżeli chcesz aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby były bardziej inteligentne, czytaj im więcej bajek”.

Przedszkolaki w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek i przez chwilę stały się Kopciuszkiem, który oddzielał ziarna od grochu. Zabawy sprawiły dzieciom mnóstwo radości.


Pasowanie na Przedszkolaka 2022

Dnia 26.10.2022 r. w Przedszkolu Publicznym w Rudnie odbyło się uroczyste pasowanie nowo przyjętych przedszkolaków. Dzieci pochwaliły się swoimi aktorskimi umiejętnościami, zatańczyły, zaśpiewały i oczarowały przybyłych gości kolorowymi, jesiennymi strojami. Witamy serdecznie w szeregach naszego przedszkola Lenę, Lidię, Kubę oraz Wiktora, życzymy owocnej nauki.


Dyrygent orkiestry dętej „Sami Swoi”

Dnia 24.10.2022 r. Misie gościły w swoim przedszkolu kapelmistrza orkiestry dętej „Sami Swoi”. Dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek między innymi, że  orkiestra  w Rudnie działa już od 24 lat. Przedszkolaki poznały znaczenia słów batuta, buława oraz pulpit.


Dzień Owoców i Warzyw

Dnia 21.10.2022 r. Misie obchodziły w przedszkolu dzień owoców i warzyw. Przedszkolaki od najmłodszych już lat wiedzą, że jest to bardzo ważny element ich diety. Aby uczcić ten dzień Misie wykonały prace plastyczne przedstawiające owoce  i warzywa. Na podwieczorek zjadły sałatkę owocową , a do obiadu pyszną surówkę.


Warsztaty – Bezpieczny Miś

20 października 2022r. przedszkolaki brały udział w warsztatach pt. „ Bezpieczny Miś”. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca ratownika medycznego, utrwaliły numery alarmowe, poznały sprzęt medyczny z torby ratowniczej. Przedszkolaki w sposób praktyczny utrwaliły zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Na prawdziwych fantomach poznały zasady resuscytacji krążeniowo- oddechowej, nauczyły się postępowania z osobą nieprzytomną- oddychającą ( układanie w pozycji bezpiecznej ). Na zakończenie przedszkolaków odwiedził specjalny gość – przesympatyczny miś Eduś.


Sadzimy drzewa

W dniu 3.10.2022 r. Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Rudnie posadziły w przedszkolnym ogrodzie sadzonki świerka i sosny w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Sadzonki zostały odebrane od leśników z Nadleśnictwa Rudziniec.

We wszystkich nadleśnictwach całego kraju leśnicy w ciągu dwóch ostatnich dni września rozdali kilkaset tysięcy sadzonek drzew leśnych. Każdy mógł odebrać młode rośliny a później posadzić je w swoim najbliższym otoczeniu, wzbogacając tym samym krajobraz o jeden z najcenniejszych jego składników – drzewa, które dają nam cień, wiążą dwutlenek węgla, regulują mikroklimat w swoim najbliższym sąsiedztwie i stanowią jednocześnie dom dla ogromnej liczby organizmów.

Akcja #sadziMY została zainicjowana przez Andrzeja Dudę. Była to odpowiedź na zniszczenia drzewostanu powstałe wskutek nawałnic na terenie Polski w 2017 roku.

Kataklizm był największym w 95-letniej historii Lasów Państwowych. Silny wiatr i burze wystąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Nawałnice połamały i uszkodziły miliony drzew na ok. 70 tys. ha lasów w zachodniej Polsce.

Akcja #sadziMY organizowana jest, żeby jednoczyć nas wszystkich wokół przyrody, bo to nasze dobro narodowe, które musimy razem chronić i pielęgnować.

Szkolnym koordynatorem akcji #sadziMY jest pani Marianna Bury.


Dzień Chłopaka

Z okazji tego wyjątkowego dnia,
życzymy wam kochani chłopcy wszystkiego, co najlepsze,
niech wam się spełnią wszystkie marzenia,
i niech realne staną się wasze pragnienia.


Dzień Jabłka

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Tego dnia dzieci przychodzą ubrane do przedszkola w kolorze czerwonym bądź zielonym, na znak dnia jabłka. Przedszkolaki skosztowały przetworów z jabłek, a na podwieczorek zjadły pyszną szarlotkę przygotowaną przez panią kucharkę.


Dzień Przedszkolaka

Maszerują przedszkolaki do swego przedszkola.
Nóżki zgrabnie podskakują, bo droga wesoła.
Maszerują przedszkolaki z bardzo dziarską miną,
by przywitać się w przedszkolu z przedszkolną rodziną.

Tutaj czeka miła pani i zabawek wiele.
Tu czekają z utęsknieniem dobrzy przyjaciele.
Dziś przedszkole wszystkich wita wesołą piosenką
Balonikiem zawiązanym niebieską tasiemką.

Dzisiaj Święto Przedszkolaka – największego zucha!
Kto nie słyszał o tym Święcie, niech nadstawi ucha.
Będą tańce, gry, zagadki, będą niespodzianki,
bal w przebraniach, przedstawienie lub dmuchane zamki.

Chodźcie szybko przedszkolaki, zróbmy duże koło.
Dzisiaj wszystkie dzielne smyki bawią się wesoło!

 


Międzynarodowy Dzień Kropki

15 września nasze przedszkolaki obchodziły Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to wyjątkowe święto, obchodzone  w 196 krajach na całym świecie, od 2008r. Inspiracją do ustanowienia święta stało się dzieło pod tytułem „The Dot” (Kropka), autorstwa kanadyjskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci– Petera H. Reynoldsa, w którym opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent. Dzień Kropki to święto, które stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych.


Dożynki Sołeckie 2022


Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023


Uroczyste zakończenie roku 2021/2022 

Opuszczając naszego przedszkola progi,
Wkraczasz w inne życie, przedszkolaku drogi.
W tym nowym etapie życia Twojego
Nauczycielki z przedszkola życzą Ci wiele dobrego.
Świat wiedzy niech Cię zaciekawi
A ten podarunek niech radość Ci sprawi!

Magdalenie, Mai, Milenie oraz Natanowi życzymy szóstek  i piątek w szkole oraz powodzenia na nowym etapie edukacji! 

Przedszkolakom bezpiecznych i spokojnych wakacji! Widzimy się we wrześniu!


Spartakiada 2022

Dnia 14.06.2022 r. Misie wzięły udział w Spartakiadzie która odbywała się w Pławniowicach. Każdy z przedszkolaków  dzielnie z uśmiechem na twarzy pokonał przygotowane zadania. Dzieci wróciły z medalami do przedszkola oraz pucharem za zajęcie I miejsca w Spartakiadzie. Gratulujemy przedszkolakom za wytrwałość oraz ducha walki w tak młodym wieku!

 


Wycieczka do Rud Raciborskich

Dnia 26.05.2022 r. przedszkolaki po długo wyczekiwanym czasie mogły wybrać się na wycieczkę do Rud Raciborskich. Atrakcje, które znalazły się na liście to przejazd kolejką wąskotorową, dorożką, drezyną, następnie dzieci miały możliwość pobawić się na placu zabaw. Nie zabrakło także relaksującego spaceru po parku krajobrazowym. Uśmiech dzieciom nie schodził z twarzy, wszyscy zabrali tego dnia dobry humor na wycieczkę oraz dużo energii. 


Dzień Rodziny

Dnia 24.05. 2022 r. w grupie Misiów w przedszkolu odbył się Dzień Rodziny. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, a następnie zaprosiły rodziców do wspólnej zabawy. Każdy z przedszkolaków mógł spędzić ten wyjątkowy dzień wśród swoich najbliższych, po takim dniu pełnym wrażeń, każdy z nas będzie miło wspominać tą uroczystość.


Święta Majowe

Pomimo długiego majowego weekendu, Misie także upamiętniły ważne dla nas daty, poprzez odśpiewanie hymnu państwowego.


Na farmie

Dnia 22.04.2022 r. Misie wraz z grupą Tygrysków udali się do gospodarstwa Pani Sołtys w Rudnie, w celu odwiedzin zwierząt gospodarskich. Dzieci karmiły kury, oglądały kolorowe papugi, konie oraz krowy. Przedszkolaki były zafascynowane zwierzętami oraz tym, że mogły je osobiście odwiedzić. Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego dziękują za mile spędzony ranek oraz przybliżenie środowiska zwierząt gospodarskich.


Dzień Marchewki


Światowy Dzień Autyzmu

Dnia 03.04.2022 r. Misie „świeciły” na niebiesko na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.


Witamy wiosnę

Leciutki wietrzyk wiosenny
Obłoczek jasny, promienny
Zieloność trawy soczysta
I woda czysta, przejrzysta
Śpiew ptaków w górze pod niebem
I pole pachnące chlebem
Piosenka w dal płynie radosna
– To wiosna!


 

Tydzień Matematyki

Chociaż jeszcze mali, przedszkolaki zmierzyły się z zadaniami dotyczące matematyki. Pierwszy dzień zaczął się od gier planszowych, czy mali czy nie, każdy lubi gry planszowe. Drugi dzień dotyczył rachunków pamięciowych i działań pisemnych, Misie samodzielnie za pomocą znaków i cyfr układały proste działania. Trzeci dzień odnosił się do tangramu, i tego dnia przedszkolaki dzielnie się spisały. Czwartego dnia dzieci brały udział w zabawach z figurami geometrycznymi, powstały ciekawe geometryczne budowle. Piątego dnia w przedszkolu odbyła się moda w matematyce, Misie tego dnia pokazali się w przedszkolu z działaniami, cyframi oraz figurami na swoich ubrankach. Każdy z nich zmierzył się chętnie z matematycznymi wyzwaniami, co pozwoliło na świetną naukę poprzez zabawę.


Dzień Kobiet 2022

Nasze Koleżanki – Damy
zawsze pięknie pozdrawiamy,
w drzwiach je przepuszczamy,
o swą grzeczność dbamy…
Bez przerwy je czcimy!
I teczkę nosimy…
No – bo je lubimy!

 


Walentynki 2022


Mikołajki

Dnia 06.12.2021 r. Misie z Przedszkola Publicznego w Rudnie udały się do kościoła na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci zaśpiewały piosenkę pt. „Po co jest zima?” Każdy z przedszkolaków otrzymał mikołajkową paczkę. 


Szkoła do hymnu

Uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego dnia 10.11.2021 r. o godzinie 11.11 z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Dzień Postaci z Bajek 2021

Każdy z nas chciałby przenieść się do krainy bajek chociaż na chwilę. Poczuć się jak księżniczka, rycerz, pirat lub inny bohater. Misie mogły przeżyć taki dzień 05.11.2021 r. w przedszkolu wcielając się w swoją ulubioną postać z bajki. W tym dniu każdy mógł poczuć się jak w krainie czarów biorąc udział w zabawach i konkurencjach. 


Dzień Szalonych Fryzur

29.10.2021 r. 
Często są niesforne, lub nie układają się jak trzeba. Zawsze dbamy, aby były najładniejsze. Dziś przedszkolaki mogły wykazać się kreatywnością i przyjść do przedszkola w nietypowym uczesaniu, aby tym samym uczcić dzień szalonych fryzur. Pomimo, że chłopcy mają nieco trudniej, także zaangażowali się w zabawę. Także dziś w przedszkolu gościły szalone, kolorowe, pełne spineczek i gumeczek fryzury. 


Przedszkolaki pamiętają

Misie chociaż przedszkolacy, pamiętają jak upamiętnić zmarłych. Dnia 28.10.2021 r. grupa wybrała się na cmentarz, aby zapalić znicz na pomnikach osób poległych w II wojnie światowej. 


Pasowanie na przedszkolaka 2021

27.10.2021 r.

My przedszkolacy przyrzekamy:
Być od dziś przedszkolakami,
Nie grymasić i nie szlochać,
Zawsze swoje panie kochać,
Grzecznie bawić się i fikać,
W mig zjadać z talerzyka,
Nauczymy się dziękować,
I porządnie się zachować,
Od dziś zawsze być zuchami,
I dobrymi kolegami.


Dzień Chłopaka

Z okazji tego dnia niezwykłego,
Życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
Humoru radosnego
I aby codziennie spotkało Was coś magicznego.


Dzień głośnego czytania

Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Misie miały także w tym dniu okazję wysłuchać głośnego czytania przez nauczycieli oraz  personel przedszkola.


Dzień Jabłka

Dnia 28.09.2021 r. Misie w przedszkolu obchodziły Dzień Jabłka. Aby podkreślić ten dzień, wszyscy mogli przyjść ubrani na czerwono bądź zielono do przedszkola. Nie zabrakło ciekawych zabaw z wykorzystaniem jabłuszek oraz zdrowej degustacji przetworów. Na zakończenie dnia przedszkolaki spróbowały przepysznej szarlotki w wykonaniu pani kucharki.


Teatr Blaszany Bębenek

Dnia 24.09.2021 r. do przedszkolaków zawitał teatrzyk ze spektaklem pod tytułem „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.
Widowisko bardzo pochłonęło przedszkolaków, każdy dobrze się bawił i z chęcią brał udział w zabawach. Misie z radością będą wspominać wizytę Dorotki i Czarnoksiężnika z Krainy Oz.


Dzień Przedszkolaka 2021

Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci,

aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach,

każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

Niech Wasze marzenia się spełniają !!!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

Dnia 01.09.2021 r. wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, przedszkolaki zawitały do przedszkola, a razem z nimi w przedszkolu znalazły się różne nowości. Między innymi przybyły na placu zabaw nowe urządzenia do zabawy oraz sala grupy Misie została odświeżona, teraz w sali gości niebieski kolor, zmieniły się dotychczasowe meble, i oczywiście nie zabrakło nowych zabawek dla dzieci. Mamy nadzieję, że nowy rok szkolny dla przedszkolaków będzie pełen zabawy, nauki i przygody. Nowo przybyłym dzieciom życzymy owocnej i miłej pracy!


Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

Żegnamy się z przedszkolem,
salami, zabawkami,
a z największym żalem
z naszymi paniami.
Zaraz po wakacjach
będziemy już w szkole.
Lecz w myślach zostanie
przedszkole wesołe.

Hani, Alicji, Karolowi oraz Erykowi życzymy samych sukcesów w szkole!


Dzień Dziecka

Dnia 01.06.2021 w przedszkolu dzieci obchodziły swoje święto. Nie zabrakło zabaw, konkurencji, pyszności i wiele radości. Misie na pewno ten dzień będą wspominać z wielkim uśmiechem na twarzy. Wśród konkurencji znalazły się tory przeszkód a mianowicie wyścigi w worku, przejście z woreczkiem na głowie oraz pękające balony. Następnymi atrakcjami tego dnia było przypinanie ogonka osiołkowi z zamkniętymi oczami oraz malowanie farbami na czarnej folii. Wszystkim dzieciom życzymy jeszcze raz wszystkiego najwspanialszego!

 


Dzień Rodziny

Mamo i Tato
Bardzo Wam dziękujemy,
za Wasze serce uśmiech Wam darujemy.
Bądźcie szczęśliwi, żyjcie dla nas długi czas
i pamiętajcie, że bardzo kochamy Was!


Międzynarodowy Dzień Strażaka

Międzynarodowe święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana, patrona strażaków. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Misie tego dnia miały okazję porozmawiać na temat pracy strażaków, do jakich zdarzeń wyjeżdżają oraz jak dbają o bezpieczeństwo całego społeczeństwa. W ramach przypomnienia, przedszkolaki powtórzyły numery alarmowe, których używamy podczas zagrożenia oraz dowiedziały się kim jest Święty Florian.


Dzień Ziemi

W tym tygodniu Misie uczyły się jak dbać o nasze środowisko. Zajęcia dotyczyły segregacji śmieci, dbania o faunę oraz florę. Przedszkolaki zdobyły wiedzę niezbędną do tego, aby jak najlepiej dbać o swoją Planetę. 


Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Dnia 22.03.2021 r. przedszkolaki brały udział w zajęciach z wykorzystaniem nowej technologii. Tego dnia uczyły się o wiosennych powrotach ptaków. Za pomocą prezentacji multimedialnej poznały, które to ptaki wracają do Polski oraz jakie charakterystyczne dźwięki wydają. Następnie sprawdziły swoje umiejętności z wykorzystaniem strony internetowej kahoot. Gdy Misie zajęły pierwsze miejsce w quizie, radości nie było końca. To nie koniec atrakcji z nowoczesnymi narzędziami. Mogły również wziąć udział w wiosennych zabawach interaktywnych dzięki „magicznemu dywanowi”. Na koniec dnia programowały z Photonem – psem robotem. 

 


Dzień Mężczyzny

Dnia 10.03.2021 r. dziewczynki z Przedszkola Publicznego w Rudnie przygotowały swoim kolegom miłą niespodziankę z okazji Dnia Mężczyzny, a mianowicie zaśpiewały sto lat oraz wręczyły słodkie upominki życząc im samych wspaniałości.


Dzień Kobiet

Dnia 08.03.2021 r. chłopcy z Przedszkola Publicznego w Rudnie sprawili, by Dzień Kobiet był wyjątkowy dla koleżanek z przedszkola. Dziewczynki zostały obdarowane przez nich kolorowymi podarunkami. 

 


Bal karnawałowy

Dnia 5.02.2021 r. w przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Misie jak co roku przyszły do przedszkola ubrane w ciekawe kreacje. Nie zabrakło księżniczek, piratów, policjantów, czarownic a nawet smoków. Zabawa zaczęła się od rozgrzewki, następnie chętne dzieci zgłaszały się do konkursów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zabawie karnawałowej, były uśmiechy, radość i wiele energii. By zabawa była w pełni, odbył się także zdrowy poczęstunek. Dzieci na pewno wróciły do swoich domów z miłymi wspomnieniami i spożytkowaną energią, Do siego roku!

 


Mikołaj w przedszkolu

Dnia 04.12.2020 r. Misie wspólnie przystroiły choinkę. Wszystkie przedszkolaki się ucieszyły, bo jak wiemy pod choinką możemy znaleźć wiele prezentów. Tak też było i dzisiaj. Do przedszkola zawitał Mikołaj i zostawił dla dzieci prezenty. Misie nie czekały długo i od razu oddały się zabawie nowymi zdobyczami. Radości było co niemiara.


Dzień Górnika

Górnicy, górnicy w ciymności sjyżdżocie,
Lecz jak do Barbarki świyntyj porzykocie,
Zaro wom słoneczko blyśnie przi robocie.
To je nojważniyjsze, czego dlo wos chcymy.
W dniu waszego świynta tego winszujymy !

 


Andrzejki 2020

Andrzejkowe wróżby znam. Z wosku dziś powróżę wam. Spójrz tu konik a tu kwiatek. A to duży piękny statek. Wróżby bardzo są magiczne. Spełnia się marzenia liczne. W listopadzie ciepło bywa. Magia czarów dziś ożywa.


Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25.11.2020 r. obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia więc przedszkolaki wcielały się w rolę przyjaciela pluszowego misia. By miło spędzić ten dzień, dzieci na początek miały możliwość wysłuchać kilka faktów o gatunkach niedźwiedzi oraz zwierzątkach, które wyglądem przypominają misie. Następnie, każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności manualne, składając według schematu misia z papieru. Oczywiście nie zabrakło tańców do przebojów ulubionego zielonego gumi misia. Na zakończenie zabawy dzielne przedszkolaki otrzymały upominkowy dyplom.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dnia 20.11.2020 roku Misie obchodziły w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dowiedziały się do czego  mają prawo i stworzyły plakat przedstawiający prawa wszystkich dzieci. W tym dniu wszystkie przedszkolaki na znak tego dnia, ubrały się na niebiesko.


Do hymnu

Dnia 10.11.2020 r.  Misie wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Przedszkolaki w galowych strojach o godzinie 11.11 wraz z wychowawcą odśpiewały hymn Polski. 


Światowy Dzień Chleba

16 października Misie obchodziły w przedszkolu Światowy Dzień Chleba. Dowiedziały się z jakich składników należy zrobić chleb oraz jak prawidłowo wyrobić ciasto. Po skończonej pracy wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały aż przygotowany chleb się upiecze. 

 

 


 „Warzywno – Owocowe Dziwolągi”

Dziękujemy wszystkim za udział! A zwycięzcom gratulujemy!


Pasowanie na Przedszkolaka 2020

14.10.2020 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Rudnie złożyły ślubowanie:
Ja, przedszkolak dzielny będę, zawsze uśmiechnięty.
Będę słuchał swoje panie i zajadał całe śniadanie.
Będę dbał o zwierzęta i chronił kwiaty.
Aby nasz świat był piękny i bogaty.
Będę grzecznie się bawił i pilnie uczył.
Żebym mamy i taty nigdy nie zasmucił.
Dzieci przygotowały wytęp z tej okazji, nie zabrakło tańców, spiewów i mnóstwa uśmiechu. Dzieci pierwszy sprawdzian mają już za sobą!


Głośne czytanie 2020

Dnia 01.10.2020 w Przedszkolu odbyło się głośne czytanie dla dzieci przez wszystkich pracowników. Głośne czytanie dzieciom dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dzieci, znakomicie wspiera ich rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dzieciom ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia.


Dzień Chłopaka 2020

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,

Witamy serdecznie chłopaka każdego.

Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,

Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

 


Gromadzimy zapasy na zimowe czasy

Dnia 30.09.2020 roku Misie nauczyły się jak stworzyć przetwory na zimę. Wszystkie przedszkolaki były zaangażowane w robienie słoików. W zimowych zapasach nie zabrakło kiszenia ogórków, kapusty, buraczków. Na liście znalazł się także kompot ze słodziutkich jabłuszek. Misie już są przygotowane na zimę 🙂 


Misie sadzą drzewka

Dnia 21.09.2020 r. Misie otrzymały drzewka jarzębiny, które zasadziły w przedszkolnym ogrodzie. Przedszkolaki będą miały możliwość pielęgnować roślinki oraz doglądać jak wyrastają. 


Dzień Przedszkolaka 2020

Jak wiemy dnia 20.09.2020 r. przedszkolaki obchodzą swój wielki dzień, a mianowicie Dzień Przedszkolaka. Aby uczcić ten dzień jak najlepiej, przedszkolaki oddały się zabawie. Brały udział w różnych konkurencjach. Rywalizacja była zacięta oraz śmiechu było co niemiara. Wszystkim małym i dużym dzieciom życzymy wszystkiego najwspanialszego, aby każdy spędzony dzień w przedszkolu był nową przygodą!


Kolorowe liście

Dnia 14.09.2020 r. Misie wybrały się na spacer do lasu w poszukiwaniu darów jesieni. Każdy z przedszkolaków
z wyprawy przyniósł kolorowe liście, żołędzie oraz kwiaty z których powstał kącik przyrodniczy. 


Poznajemy zasady ruchu drogowego

Dnia 07.09.2020 r. Misie wybrały się na spacer, na którym poznały zasady bezpiecznego zachowania się na jezdni oraz na przejściu dla pieszych. Po drodze rozpoznawaliśmy  znaki drogowe i opisywaliśmy co oznaczają. Wiemy, że zasady ruchu drogowego są bardzo ważne, dlatego warto ich przestrzegać.


Witamy rok 2020/2021

Wraz z początkiem września, uczniowie powrócili do szkół, jednak nie tylko uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny 2020/2021 ale także przedszkolaki. Pierwszy tydzień już za misiami, nowe przedszkolaczki zapoznały się z przedszkolem oraz nowymi kolegami i koleżankami. Teraz wszystkich czeka rok pełen nowości i zabaw. 


Zakończenie roku szkolnego w przedszkolu 2020

25.06.2020 r. w Przedszkolu Publicznym w Rudnie odbyło się zakończenie. Niestety walka z pandemią COVID – 19 , nie pozwoliła na uroczyste zakończenie, jednakże Starszaki, które ukończyły w tym roku przedszkole mogły osobiście odebrać swoje zasłużone dyplomy ukończenia przedszkola oraz kuferki obfitości. Elence, Zosi, Ewie, Pawłowi, Wojtkowi, Laurze oraz Julii życzymy wiele sukcesów w szkole, wytrwałości oraz nowych przygód. 
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom za ten rok pracy, za wysiłek, który wkładały w przedstawienia.
Rodzicom za współpracę oraz dobre słowo.
Dziękujemy Pani Magdalenie Stochaj za wykonanie pięknego tabla absolwentów 2020 roku. 
Życzymy wszystkim bezpiecznych oraz udanych wakacji!


Pożegnanie p. Marysi oraz p. Urszuli

Jak wiemy u każdego z nas przychodzi czas na zmiany. Zmiany te także zawitały do Pani Marysi Karafioł wieloletniej nauczycielki wychowania przedszkolnego oraz Pani Urszuli Jeglorz, konserwator Przedszkola Publicznego w Rudnie. Aby upamiętnić wieloletnią pracę Pań, dzieci przygotowały dnia 09.03.2020 roku występ , by pamiętały że wspomnienia zawsze pozostaną i będzie można do nich w każdej chwili powrócić. Dzieci z całym zaangażowaniem przedstawiły bajkę pod tytułem „Czerwony Kapturek”.  Przedszkolaki  wygłosiły swoje role oraz przebrały się w piękne stroje. Wydawałoby się, że czas pożegnań jest smutny, lecz Misie zadbały, aby ten dzień nie był taki trudny. Paniom odchodzącym na emeryturę jeszcze raz życzymy:
Wszyscy w pracy Cię dziś żegnają,

I najserdeczniejsze gratulacje składają,

Błyszczy im nutka zazdrości w oku,

Bo Ty od pracy masz od tej chwili spokój,

Odpoczynku czas i nowe życie,

Spędzaj teraz swój każdy dzień znakomicie,

Porzuć wszelkie troski i zmartwienia,

Bo tak wiele masz jeszcze w życiu swoim do zrobienia!

Serdeczne gratulacje z okazji przejścia na emeryturę!

 


Kluseczki śląskie
W poniedziałek 02.03.20 r Misie nauczyły się w przedszkolu jak  zrobić kluski śląskie. Zanim przystąpiły do przygotowania  dowiedziały się z jakich składników robi się kluski. Pani Kucharka zademonstrowała jak wyciska się ziemniaki przez praskę, a następnie wyjaśniła jak uzyskać masę na kluseczki. Po małej demonstracji wszystkie przedszkolaki zabrały się do pracy. Na obiedzie mogły spróbować swoich własnoręcznie zrobionych pyszności.


Walentynki 2020
Wyznam Tobie dziś w sekrecie,
Lubię Ciebie jak nikt w świecie.
Uścisk przesyłam przez misia małego,
W dniu Świętego Walentego!
14.02.2020 Przedszkolaki, aby także spędzić miło ten dzień ubrały się pod kolor miłości czyli na czerwono. W Przedszkolu panowała sympatyczna atmosfera, wszystkie dzieci zaangażowane były w ozdabianie walentynek dla koleżanki i kolegi, wszystkie kolorowe kartki wrzucały do walentynkowego pudełka, aby każde z dzieci otrzymało swoją walentynkę. Na zajęciach każdy wykonał walentynkowego ludzika, by podkreślić że dzień świętego Walentego jest dla nich także ważny. 


Dzień Pizzy 2020
Dnia 09.02.2020 r. obchodziliśmy Dzień Pizzy. Przedszkolaki, aby uczcić ten dzień wybrały się dnia 10.02.20 r. na warsztaty kulinarne pieczenia pizzy do Karczmy u Karola. Każdy z uczniów przygotował się odpowiednio zakładając fartuszek oraz czapkę kucharza. Po małym przypomnieniu jakich składników potrzeba, by zrobić pizzę, dzieci zabrały się do pracy.  Stworzenie pizzy wcale nie było takie trudne, ponieważ przedszkolaki używały do pizzy składników, które chętnie zjadają. Po upieczeniu wypieków, wszyscy z miłą chęcią pałaszowali swoje zdobione pyszności, aż się uszy trzęsły 🙂


Dzień Babci i Dziadka 2020
o5.02.2020 odbyło się uroczyste przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki zaprezentowały przygotowany skecz o „Czerwonym Kapturku” w „Karczmie u Vona”. Misie spisały się na medal, bez pomyłki wygłosiły swoje role oraz dziewczyny pewnym tchem zatańczyły do utworu „Chocolate” i „Lollipop”.
Po skończonym przedstawieniu Przedszkolaki zaprosiły swoje babcie i swoich dziadków do wspólnej zabawy.
W miłej atmosferze babcie i dziadkowie brały udział w zabawach ruchowych oraz wspólnym tańcu na gazetach z wnukami.
My Wasi wnuczkowie pamiętamy i swoim najbliższym życzenia składamy.
W dniu Waszego święta chcemy Wam złożyć najszczersze podziękowania za trud i pracę.
Wiele uśmiechu i słonka, szczęścia wielkiego i wszystkiego najwspanialszego!


Bal przebierańców 2020
27.01.2020 r. zapadanie naszym Przedszkolakom w pamięci, ponieważ w tym dniu odbył się bal przebierańców.
Na balu zjawiły się księżniczki, policjanci, wróżki, myszki  oraz wiele innych ciekawych postaci. 
Zabawę poprowadziły Panie animatorki, które bardzo szybko porwały Przedszkolaków do tańca oraz zabaw.
Zabawę uważamy za wesołą i bardzo udaną!


Spotkanie wigilijne 
Dzień 19.12.2019 r. był dniem pełnym wzajemności i radości, ponieważ w Przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne. 
Misie serdecznie powitały przybyłych gości, a następnie każdy podzielił się opłatkiem.
Po wspólnym obiedzie Misie zaprezentowały piękne świąteczne piosenki.
Na koniec uroczystości naszych Przedszkolaków odwiedziło Dzieciątko. Pod choinką czekały prezenty, które dzieci razem rozpakowały.
 Piękna jest radość w Święta,
ciepłe są myśli o bliskich,
niech pokój, miłość i szczęście,
otoczy dzisiaj nas wszystkich.
Cudownych, białych, miłych, radosnych,
pogodnych, spokojnych, zdrowych Świąt
upływających we wspaniałej atmosferze, życzą Przedszkolacy z Publicznego Przedszkola w Rudnie!


Zajęcia otwarte dla Rodziców
16.12.2019 r. u Przedszkolaków gościli Rodzice,którzy przybyli na zajęcia pokazowe.
Temat, który w tym dniu był omawiany dotyczył Świąt Bożego Narodzenia. 
Rozmawialiśmy o dobroci oraz przyjaźni jaką trzeba sobie okazywać w okresie świąt, ale oczywiście także każdego dnia. Były także ćwiczenia, w których dzieci spośród wigilijnych potraw wybierały te, które znajdują się na wigilijnym stole. Aby nadać klimatu świątecznego zaśpiewaliśmy również piosenkę pod tytułem „Kolędnicy Wędrownicy”.
Na zakończenie zajęć, każdy ułożył świąteczne puzzle przyklejając je na białą kartkę.


Wyniki konkursu Bożonarodzeniowego 2019
Dnia 06.12.2019 r.  przedszkolaki , które wzięły udział w konkursie Bożonarodzeniowym zostały nagrodzone przez Panią Dyrektor.  A o to wyniki konkursu:
I miejsce: Alicja B
II miejsce: Karol L
III miejsce: Julia M
Wyróżnienie: Ewa B, Maja K, Paweł K, Piotr K, Hanna K, Magdalena K, Natan M, Elena M, Mikołaj P, Zofia W, Karolina K.
Wszystkim gratulujemy oraz dziękujemy za udział w konkursie.


Mikołajki 2019
6.12.2019 r.
Mikołaju nasz,
dużo paczek masz.
Jak Ci ładnie zaśpiewamy,
to nam jedną dasz!
Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę dla Mikołaja pod tytułem „tupu tup po śniegu”.


Dzień Górnika 2019
Dnia 04.12.2019 r . w karczmie u Vona przedszkolaki przygotowały występ dla górników w dniu ich święta.
Misie bardzo solidnie przygotowywały się do przedstawienia dlatego nasi mali aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami oraz słodkościami. Wszyscy świetnie się spisali!

Kochani Górnicy! Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy boło wincyj,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby Barbara nad Wami czuwała…
Szczynsc Boże Wszyskim górnikom i ich rodzinom.


Ratownik górniczy

Dnia 3.12.2019 r. w naszym przedszkolu gościliśmy pana Kamila Marks, tatę Julki, który na co dzień pracuje jako ratownik górniczy. Pan Kamil w ciekawy sposób opowiedział o swojej odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy, zaprezentował również dzieciom akcesoria ratownicze. Dziękując za spotkanie przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o górniku oraz zaprezentowały śląskie skecze.
Serdecznie dziękujemy panu Kamilowi za przybycie, zaangażowanie i poświęcony nam czas. Z okazji zbliżającej się Barbórki składamy życzenia bezpiecznej i spokojnej pracy w kopalni, wszystkiego najlepszego w życiu zawodowym i prywatnym.

„Dla górnika słonecznik koniecznie!

Niech pod ziemią mu będzie słoneczniej.

Kiedy w czarny węgiel się wwierca,

W bardzo czarnym, podziemnym chodniku

– niech słonecznik mu świeci od serca.”


Kiermasz Świąteczny
01.12.2019 r. 
Taniec przedszkolaków do piosenki „clap clap song” dla przybyłych gości.


Andrzejki
Pokus – pokus, mary – dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary.
ŚWIECA MARSZCZY ZŁOTY NOS,
Z KAŻDEJ STRONY KAPIE WOSK.
CIENIE TU, CIENIE TAM,
PEWNIE PRZYSZŁY WRÓŻYĆ NAM.
JUŻ SIĘ PCHAJĄ NA FIRANKI,
CIENIE CZARNE WYCINANKI.
CZARNY KRÓL PRZED BRAMĄ STAJE,
PIĘKNĄ RÓŻĘ NAM PODAJE.
KTO JĄ WEŹMIE – JA CZY TY?
Misie z ciekawością uczestniczyły w andrzejkowych wróżbach. Między innymi wzięły udział w „laniu wosku”, „kwiat prawdę Ci powie”, „wróżba z kubeczkami”, „rzucanie monetą”. Odbyły się także tańce, lecz teraz z małym utrudnieniem, ponieważ przedszkolaki tańczyły w parach na gazetach.

 


Warsztaty kulinarne
W dniu 26.11.19 r. przedszkolaki brały udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez pana Waldemara Ptaszka, tatę Bartka, pracującego na co dzień jako kucharz. Pod jego bacznym okiem przedszkolaki wykonały ciasteczka francuskie, które po upieczeniu ze smakiem spałaszowały.
Dziękujemy serdecznie panu Waldemarowi za poświęcony nam czas, przybliżenie specyfiki zawodu kucharza i przeprowadzenie ciekawych warsztatów kulinarnych. Dzieci już nie mogą doczekać się ponownych odwiedzin!


Dzień Pluszowego Misia

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością. W 2002 w 100. rocznicę powstania zabawki, dzień 25 listopada ustanowiony został Światowym Dniem Pluszowego Misia


Dzień Życzliwości
 Życzliwym bądź dla innych. Serce swe innym okaż. Bądź dobry i cierpliwy. Pokaż, że Ty też kochasz. Życzliwość to cecha wspaniała. Przytulaj, pocieszaj we łzach. Daj z siebie człowieka innym. Śmiej się, śpiewaj i baw. Życzliwym bądź dla siebie. Nie oceniaj surowo. Wróci dobro do Ciebie. Życzliwość odbierzesz z nagrodą.
21.11.2019 r. Misie starały się wyrazić życzliwość w najdrobniejszych gestach. Zaczęliśmy od koła uprzejmości, każdy mógł powiedzieć swojemu sąsiadowi w kole coś miłego bądź podarować uścisk. Następnie przedszkolaki opisywały co najbardziej lubią w koleżance/koledze. Oczywiście nie zabrakło tańców. Największą atrakcją była skrzynia życzliwości, do której dzieci mogły wrzucać laurki oraz karteczki z miłymi słowami dla koleżanki lub kolegi.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku mija dokładnie 30 lat od uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Inspiracją dla twórców projektu (prawników z Państwowej Akademii Nauk) była myśl Janusza Korczaka, który jako pierwszy nawoływał do podmiotowego traktowanie dziecka. Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecko pozbawić. Czy to znaczy, że prawa dziecka są wszędzie respektowane? Niestety, w wielu zakątkach świata dzieci nie mają dostępu  do edukacji, opieki medycznej, bezpieczeństwa i życia w pokoju, do schronienia, do ochrony przed wyzyskiem, do wolnego czasu i zabawy, do wyrażania własnych poglądów, do wolności. Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno  na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi.

 


Wycieczka do Mrowiska na spektakl „Kot w butach”
Dnia 13.11.2019 r. grupa Misie wraz z Tygryskami i uczniami klas I i II wybrali się na spektakl do Mrowiska pod tytułem „Kot w butach”. Był to wyjątkowy spektakl, ponieważ mogły brać w nim udział dzieci, które otrzymały bilet z odpowiednim kolorem. Byliśmy bardzo zadowoleni ze spektaklu i wracaliśmy do domu uśmiechnięci. 


Do Hymnu

Poprosiłem kiedyś zucha,
Aby szepnął mi do ucha,
Czy Ojczyzny święte znaki
Mogą kochać przedszkolaki.
Odpowiedział mi tak oto:
– Każdy może być patriotą.
Wszak Mamusia mnie uczyła,
Że jest we mnie taka siła,
Która kraj i dom ojczysty
Każe kochać sercem czystym;
Że to wielkim jest zaszczytem
Sztandar Rzeczypospolitej
Wznosić dumnie i wysoko
Ku Nadziejom – ku obłokom!
Odtąd pytać już nie muszę,
Gdyż przekonał mnie maluszek,
Że, choć jeszcze taki mały,
Kocha Polskę sercem całym;
Że jedynie ten jest duży,
Kto Ojczyźnie wiernie służy.
Dnia 08.11.2019 r. przedszkolaki wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”.
Równo o godzinie 11.11 grupa Misie wraz z wychowawcą odśpiewały hymn państwowy w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 


Dzień Postaci z bajek
Dnia 05.11.2019 r. grupa Misie obchodziła w Przedszkolu dzień postaci z bajek. Każdy chętny mógł przyjść przebrany za swoją ulubioną postać z bajki. W tym dniu mogliśmy poczuć się jak prawdziwa księżniczka czy rycerz. Dzień był wyjątkowy, nie zabrakło bajkowych zgadywanek, puzzli, tańców i zabaw. Na koniec, by miło zakończyć dzień na kartkach narysowaliśmy swoją ulubioną bajkę.


Przedszkolaki też pamiętają
W ramach akcji „Szkoła Pamięta” dzieci z Przedszkola dnia 25.10.2019 r. wybrały się na cmentarz, by upamiętnić ważne osoby, a także wydarzenia. Odwiedziliśmy groby, a także zapaliliśmy znicz stawiając go przy pomniku poległych żołnierzy.


Spotkanie z Policjantem
21.10.2019 grupa Tygryski i Misie miały przyjemność porozmawiać z Panem Policjantem na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, o tym jak zachowujemy się na drodze, co trzeba zrobić gdy zgubimy się w sklepie, oraz jak prawidłowo zareagować gdy  zaatakuje nas pies. Dzięki wskazówkom Pana Policjanta mamy teraz większą wiedzę na temat bezpieczeństwa i na pewno postaramy się ją wykorzystać poprawnie.
Wspólne zdjęcia ze spotkania z Policjantem znajdują się w galerii Przedszkola.


Pasowanie na Przedszkolaka 2019
Ślubuję uroczyście
Być dobrym i dzielnym przedszkolakiem.
Bawić  i uczyć się tutaj wesoło
Czynić świat lepszym,
A wkrótce zawołać
WITAJ NAM SZKOŁO!
Dzień 15.10.2019 był dniem pełen wrażeń szczególnie dla maluchów z grupy Misie. Maluchy wzięły udział w uroczystym ślubowaniu na Przedszkolaka. Nie zabrakło piosenek ani tańców. Każdy otrzymał dyplom oraz kuferek ze słodkościami.
Jednak to nie wszystko mianowicie po pasowaniu maluchów, przedszkolaki żegnały dziś Panią Krystynę Bycką, która po wielu latach pracy w Przedszkolu  odchodzi na zasłużoną emeryturę. Dzieci jeszcze raz dziękują za okazane serce i życzą wszystkiego najwspanialszego.


Jesienne porządki w ogrodzie
Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem pomagały w jesiennych porządkach w naszym ogrodzie. Zebrane plony przekazały p. kucharce, która obiecała ugotować dla dzieci pyszną zupę.


Sałatka jarzynowa
Jesień to tematyka związana m. in. z robieniem zapasów, poznawanie owoców i warzyw. Dzieci z grupy” Misie” na zajęciach poznawały rożnorodne warzywa nie tylko za pomocą wzroku ale również innymi zmysłami :węchem, dotykiem i smakiem . Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej.Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy.Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie.

 


Dzień Chłopaka 2019
Dziś dziewczynki sto lat śpiewają, bo chłopcy święto mają.
Z okazji tego dnia niezwykłego życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego,
humoru radosnego i aby codziennie spotykało Was coś magicznego!


Wycieczka na Przedstawienie Piotruś Pań oraz odwiedziny w Straży Pożarnej
Dnia 27.09.2019 grupa Misie i Tygryski wspólnie udały się na wycieczkę do Gliwic na przedstawienie Piotruś Pan. 
Następnie po przedstawieniu udaliśmy się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach gdzie Strażacy przypomnieli nam czym się zajmują. Przed przystąpieniem oglądania sprzętu panowie przypomnieli nam pod jaki numer trzeba dzwonić w czasie zagrożenia oraz jak musimy się zachować w niebezpiecznej sytuacji. Każdy z nas mógł zobaczyć w co wyposażony jest samochód pożarniczy a także spróbować przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak trzymając w ręku odcinek z prądownicą. Dziękujemy Panom Strażakom za włożony trud w swą pracę oraz przedstawienie specyfiki pracy Strażaka.

Zdjęcia z wycieczki znajdują się w galerii Przedszkola.


Dzień Przedszkolaka to ważna data.
Nie tylko dla dzieci, lecz dla całego świata.
Dzieci są ważne, każdy to powie.
Z nich kiedyś wyrośnie dorosły człowiek.
Więc wszystkim dzieciom małym i dużym życzyć chcemy długich podróży.
Spełnienia marzeń, cudownych wrażeń.
Mnóstwa radości i samych słodkości.

20.09.2019 obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Był to dla nas dzień pełen wrażeń, ponieważ wszyscy składali nam miłe życzenia. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku,ulubionych zabaw a także tańców w rytm muzyki. Cieszymy się, że mogliśmy tak radośnie spędzić ten dzień. Dziękujemy!

 


 

Dzień Rodziny 2019

W dniu 23 maja w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca pod wspólnym tytułem Dnia Rodziny. Dzieci, za pomocą pani Marianny i Marysi, przygotowały ciekawe przedstawienie oraz piękne upominki dla Rodziców. Po chóralnym odśpiewaniu STO LAT oraz wręczeniu upominków nastąpiła część rekreacyjna. Przeprowadzono szereg emocjonujących konkursów , w których uczestniczyli wespół dzieci i rodzice.  Nasze male, ale przytulne 
przedszkole , rozbrzmiewało gromkimi brawami i śmiechem . Wszyscy uczestnicy zostali nagradzani  małymi upominkami za uczestnictwo w poszczególnych konkurencjach. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na wspaniały poczęstunek zorganizowany przez Radę Rodziców. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział oraz przygotowanie dzieci . 

p. Maria Karafioł

 

 

Warsztaty fryzjerskie

W dniu 28.03.19r. dzieci uczestniczyły w warsztatach fryzjerskich prowadzonych przez panią Justynę Marks. Warsztaty zostały poprzedzone pogadanką dotyczącą higieny osobistej. Następnie przybliżono specyfikę pracy fryzjera, dzieci poznały rozmaite akcesoria fryzjerskie. Największą frajdę dzieciom sprawiły warsztaty, w czasie których każdy spróbował swoich sił jako fryzjer i z pomocą pani Justyny zafarbował koleżance lub koledze włosy zmywalną pianką. Radość z nowych fryzur była ogromna! Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzymał od pani Justyny mały upominek.

Serdecznie dziękujemy pani Justynie za poświecenie nam swojego czasu i przeprowadzenie bardzo ciekawych zajęć.


 

Warsztaty czystych rączek

 W dniu 25.03.19r. przedszkolaki brały udział w warsztatach „ Czyste rączki”. Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą higieny osobistej, poznały historię mydła oraz zapoznały się z techniką jego tworzenia. Następnie każdy przedszkolak wykonał własne mydełko. Jednak największą atrakcją dla wszystkich dzieci było zamykanie w bańce mydlanej.


 

22 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Wody.

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 22 grudnia 1992r. Obchodzony corocznie począwszy od 1993 r., ma na celu podniesienie świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona. 

W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ubrane na niebiesko. Dzieci dowiedziały się jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego żywego organizmu, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać.


 

Wiosna

 

21 marca żegnaliśmy zimę a witaliśmy wiosnę. Tego dnia przedszkolaki przyszły ubrane wiosennie- chłopcy na zielono, a dziewczynki w kwieciste wiosenne suknie. Rozśpiewanym korowodem przeszliśmy ulicami naszej miejscowości niosąc kukłę Marzanny i wręczając przechodniom własnoręcznie wykonane wiosenne kwiaty, wprawiając wszystkich w pozytywny nastrój.


 

Bal piżamowy

W dniu 28.02.19r. zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu bal piżamowy. Dzieci wesoło bawiły się przy ulubionej muzyce, brały udział w konkursach i zabawach. Radości nie było końca, a dobry humor towarzyszył wszystkim przez cały dzień.


 

Warsztaty pieczenia pizzy

Dzięki uprzejmości państwa Nowak, nasze przedszkolaki mogły wziąć udział w warsztatach robienia pizzy. Dzieci poznały kolejne etapy przygotowania pizzy oraz składniki niezbędne do jej przygotowania. Po pokazie przedszkolaki przystąpiły do samodzielnego wykonania pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami. Po upieczeniu, każdy mógł się zajadać własnoręcznie wykonaną pizzą.


 

Spotkanie z policjantem „ Bezpieczne ferie”

W trosce o bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych w dniu 8.02.19r. odbyło się spotkanie profilaktyczno- edukacyjne z policjantami z komisariatu w Pyskowicach.  Panowie policjanci przypomnieli przedszkolakom zasady bezpiecznych zabaw w czasie ferii zimowych. Przestrzegali przed ślizganiem się na skutych lodem rzekach i stawach oraz przed zjeżdżaniem na sankach z górek znajdujących się w pobliżu ulic. Przypomniano również zasady zachowania w przypadku spotkania z bezpańskim psem oraz przypomniano o konieczności zachowania ostrożności w kontakcie z obcymi.


 

Wszystko na temat mrówek

W dniu 7.02.19r. przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu dotyczącym mrówek. W niezwykle ciekawy sposób ekspert opowiadał o roli, jaką pełnią mrówki w przyrodzie, przedstawił wiele ciekawostek dotyczących tych pożytecznych stworzonek. Dzieci poznały budowę mrowiska, dowiedziały się jak ono funkcjonuje. Zobaczyły również prawdziwą królową mrówek w maleńkim terrarium. Przedszkolaki skosztowały miodu spadziowego, w którego powstawaniu mrówki mają także swój udział. Na koniec wykonały własne maleńkie mrowisko.


 

Dzień Babci i Dziadka

 

Przedszkolaki swoje babcie i dziadków kochają i o ich święcie pamiętają. Dlatego też, z okazji Dnia Babci i Dziadka, dzieci przygotowały występ artystyczny. Recytowały wierszyki, śpiewały piosenki, zaprezentowali skecz o tym, jak to dziadek chciał, żeby mu wnuczka założyła Facebooka. Dziewczynki przygotowały zabawny taniec „ Babuszki- staruszki”. Na zakończenie zaśpiewano „ Sto lat” i wręczono babciom oraz dziadkom samodzielnie wykonane upominki.


 

Bal karnawałowy

Dnia 8 stycznia 2019 przedszkolaki brały udział w balu karnawałowym prowadzonym przez profesjonalnych animatorów. Pięknie przebrane z dumą prezentowały wymyślne stroje. Wszystkie dzieci wyśmienicie się bawiły, z ochotą uczestniczyły we wspólnych tańcach, zabawach i konkursach. Ten dzień był pełen radości i uśmiechu.

 

 


 

Wigilijka

18 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu wigilijkę, w której brały udział wszystkie dzieci, pracownicy przedszkola, pani Dyrektor oraz zaproszeni goście. Tego dnia wspólnie kolędowaliśmy, dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia oraz zjedliśmy wigilijny obiad wraz z zaproszonymi gośćmi. Oczywiście nie zabrakło  prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością.

 


 

Dzień Górnika

Dzień Górnika to święto ważne dla wszystkich mieszkańców Rudna, jest to również uroczystość, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego przedszkola.  Tradycyjnie, jak co roku, przedszkolaki przygotowały program artystyczny dla górników: recytowały wiersze, śpiewały śląskie piosenki ludowe, zatańczyły taniec „ Trojak”.


 

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przedszkolaki wybrały się w podróż po krainie praw dzieci, gdzie poprzez ciekawe zabawy dowiedziały się, jakie prawa im przysługują ( m.in. prawo do miłości, do zabawy, do nauki, do tajemnicy i prywatności).

Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest Konwencja
o prawach dziecka. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka była Polska, co jest uważane za nasz wielki międzynarodowy sukces. Polska już w 1978 roku przedstawiła Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt konwencji, która chroniłaby prawa dzieci.

Pamiętajmy zatem słowa Janusza Korczaka : „ Nie ma dzieci- są ludzie”.


 

Sadzenie Dębu

Dnia 13.11.18r. udaliśmy się do szkoły, aby obejrzeć przygotowaną przez uczniów akademię z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Po zakończonej akademii udaliśmy się do przedszkolnego ogródka, gdzie w ramach patriotyczno- ekologicznej akcji „ 100 tysięcy drzew na 100 lecie niepodległości” został posadzony dąb pamięci. Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,a także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę dbałości o środowisko naturalne, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.


 

Rekord dla Niepodległej

W związku z obchodami 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasze przedszkolaki włączyły się w ogólnopolską akcję „ Rekord dla Niepodległej”. W ramach akcji 9 listopada udaliśmy się do szkoły, gdzie o godz. 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.


 

Sala zabaw „Arkadia”

25 października 2018r. wybraliśmy się na wycieczkę do sali zabaw Arkadia w Kędzierzynie-Koźlu. Celem wycieczki było rozwijanie motoryki małej i dużej oraz kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie poprzez wspólną zabawę. Wizyta w sali zabaw pozwoliła nie tylko doskonalić sprawność fizyczną przedszkolaków, ale stanowiła również okazję do rozładowania dziecięcej energii. Po trzech godzinach szalonych zabaw zmęczeni, ale w dobrych humorach wróciliśmy do przedszkola.


 

Rachowice

W dniu 19.10.18r. pojechaliśmy na wycieczkę na leśną ścieżkę dydaktyczno- przyrodniczą w Rachowicach. Pan leśniczy opowiadał przedszkolakom ciekawostki na temat roślin i zwierząt, jakie możemy spotkać w naszych lasach. Dzieci zobaczyły poroże jelenia, sarny oraz kły dzika. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca leśniczego, dowiedziały się również jak należy zachowywać się w lesie, jak dbać o przyrodę i jaki sposób można pomagać zwierzętom przetrwać zimę. Pan leśniczy zadawał wiele pytań, z którymi przedszkolaki sobie świetnie poradziły. Na zakończenie wycieczki każdy otrzymał pamiątkowy medal.

p. Marianna Bury


 

Pasowanie na Przedszkolaka

Dnia 16.10.18r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość ważna dla wszystkich dzieci- pasowanie na przedszkolaka.  Z tej okazji został przygotowany dla rodziców krótki występ artystyczny, w czasie którego dzieci zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Następnie musiały zdać egzamin sprawdzający ich wiedzę. Najważniejszym punktem programubyło złożenie przysięgi przez dzieci, a następnie pasowanie zaczarowanym ołówkiem przez Panią Dyrektor. Nowo pasowanym przedszkolakom: Hani, Madzi, Natanowi, Mai, Zosi, Rysiowi i Jasiowi, życzymy samych radosnych chwil spędzonych w naszym przedszkolu.

p. Marianna Bury


 

Strażacy

W dniu 10.10.18r. nasze przedszkolaki wraz z uczniami szkoły podstawowej brały udział w próbnym alarmie pożarowym nadzorowanym przez Straż Pożarną. Po usłyszeniu sygnału alarmu wszyscy niezwłocznie udali się na wyznaczone miejsce zbiórki. Celem akcji było nabycie przez dzieci umiejętności właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia, utrwalenie zasad bezpieczeństwa i praktyczna ewakuacja osób przebywających w budynku. Wszystko  przebiegło  sprawnie i bez zakłóceń. Po ewakuacji dzieci miały możliwość porozmawiania z panami strażakami i zwiedzenia strażackiego wozu, co było nie lada atrakcją.


 

Dzień Uśmiechu

W dniu 5.10.18r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora, gdyż potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój.

W piątek biletem wstępu na zajęcia był szeroki uśmiech. Przedszkolaki bawiły się w zabawę „ U fotografa”, malowały wesołe minki na balonach. Dzień był pełen zabaw muzyczno- ruchowych, wspólnego rozśmieszania, a każdy przedszkolak starał się być miły i wesoły. Śmiech to zdrowie, więc uśmiechajmy i śmiejmy się jak najczęściej!


 

Wycieczka do lasu

 

W dniu 28.09.18r. wybraliśmy się na wycieczkę do lasu w poszukiwaniu śladów Pani Jesieni. Przedszkolaki rozpoznawały wcześniej poznane gatunki drzew, zbierały do kącika przyrodniczego dary jesieni: szyszki, żołędzie, liście. Udało nam się również zobaczyć padalca! Przedszkolaki ku swemu zdumieniu dowiedziały się, że jest to beznoga jaszczurka a nie wąż. Uważnie i ostrożnie przyglądały się zwierzątku. Była to wspaniała okazja do rozbudzenia zainteresowania otaczającą przyrodą i naturalnej obserwacji świata roślin i zwierząt. Dla wielu dzieci była to pierwsza wizyta w lesie.


 

Spotkanie z Policjantami

21 września w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Pyskowicach. Celem spotkania było utrwalenie zasad ruchu drogowego. Panowie policjanci przypomnieli zasady przechodzenia przez jezdnię, wytłumaczyli jak należy zachowywać się w kontaktach z obcymi, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Zademonstrowano również sposób zachowania się podczas ataku psa. Dzieci miały możliwość zwiedzenia radiowozu policyjnego.  Na zakończenie wizyty przedszkolaki zaśpiewały panom policjantom piosenkę, wręczyły pamiątkowy dyplom oraz medal.

 


 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

20 września jest ważną datą dla przedszkolaków w całej Polsce, albowiem tego dnia obchodzą swoje święto- Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione w 2013r. przez Sejm, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Tego dnia na naszych przedszkolaków czekało wiele gier i wspólnych zabaw, a każde dziecko otrzymało również pamiątkową odznakę. Życzymy wszystkim przedszkolakom by każdy dzień był pełen radości, uśmiechu i zabawy!

p. Marianna Bury

 


 

Spotkanie z lekarką 

W dniu 13.09.2018r. nasze przedszkolaki zostały odwiedzone przez panią doktor Dominikę Musioł.Celem spotkania było propagowanie zachowań prozdrowotnych, takich jak: zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, uprawianie sportu oraz dbałość o czystość i higienę osobistą. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca lekarzai zapoznały się z podstawowym sprzętem lekarskim. Mamy nadzieję, że w przyszłości wizyta dzieci w gabinecie lekarskim nie będzie budziła nieprzyjemnych uczuć.

p. Marianna Bury


ZAKOŃCZENIE PRZEDSZKOLA 2018

W dniu 18.06.18 odbyło się uroczyste zakończenie przedszkola. Misie piękną akademią, tańcami, piosenkami, wierszami pożegnali przedszkole. Dla Paulinki, Hani, Kacperka, Teosia, Bartka i Krzysia zakończył się pierwszy etap edukacji. Wkrótce będą uczniami. Z całego serca życzymy im samych sukcesów w szkole. Mamy również nadzieję, że zawsze miło będą wspominać czas spędzony w naszym przedszkolu. Wszystkim dzieciom życzymy radosnych, pogodnych i bezpiecznych wakacji!

p. Marianna Bury


 

 

„ Jak nie czytam jak czytam” 

W dniu 13 czerwca w ramach akcji „ Jak nie czytam jak czytam”  czytaliśmy ulubione książki dzieci, które tego dnia przyniosły do przedszkola. Starszaki również pochwaliły się postępami poczynionymi w nauce czytania i z chęcią przeczytały krótkie opowiadania młodszym koleżankom i kolegom.

p. Marianna Bury


 

Spartakiada Przedszkolaków 2018 w Pławniowicach

W dniu 6.06.18r. Misie brały udział w Spartakiadzie Przedszkolaków organizowanej przez Zespół Szkolno- Przedszkolny w Pławniowicach, gdzie rywalizowały w następujących konkurencjach:  skok w dal, wyścigi w workach, biegi, rzuty woreczkami do celu, przeciąganie liny oraz tor przeszkód. Na tych zawodach nie było przegranych, wszyscy zdobyli I miejsce, każdy uczestnik otrzymał złoty medal, a każde przedszkole puchar. 


 

Przedszkolny Ogródek

Nasi przedszkolacy wpadli na pomysł założenia w przedszkolu ogródka, w którym mogliby sadzić, siać i pielęgnować rośliny. Pomysł wszystkim się spodobał i wkrótce powstał piękny ogródek. Został podzielony na trzy części. Jedna część została przeznaczona na warzywa, druga na kwiaty, trzecia na zioła. Następnie dzieci przy pomocy pani wychowawczyni posadziły i posiały różne warzywa i kwiaty. W pobliżu ogródka umieszczono też wykonane przez rodziców domki dla owadów. Na grządkach zaczynają już kwitnąć kwiaty i wschodzić pierwsze warzywa. Dzieci dbają o swój ogródek i codziennie podlewają grządki. Z niecierpliwością czekają też na pierwsze plony, które będą mogły skonsumować.

p. Krystyna Bycka


 

Dzień Rodziny 2018

W dniu 17.05.18r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Rodziny. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla swoich rodziców. Było wiele zabawnych konkursów, wspólnych zabaw, śpiewu i tańców. Mamusie również przygotowały małą niespodziankę dla swoich pociech, w humorystyczny sposób wykonały piosenki : ” Szła dzieweczka do laseczka” oraz ” Lato czeka”. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, a także kiełbaski z grilla upieczone przez tatusiów. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniach do tego szczególnego święta.

p. Marianna Bury


 

Domki dla owadów

Serdecznie dziękujemy wszystkim za dostarczenie materiałów niezbędnych do budowy domków dla pożytecznych owadów oraz gotowych konstrukcji. Z niecierpliwością wyczekujemy pierwszych lokatorów. Zachęcamy również Państwa do stawiania domków we własnych ogródkach.

p. Marianna Bury


 

Konkurs „Kwiaty dla mamy”

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż nasi przedszkolacy: Rozalia Grobosz i Karol Lukaschowitz zostali laureatami Gminnego Konkursu Plastycznego „Kwiaty dla mamy” organizowanego przez Przedszkole Publiczne w Rudzińcu pod patronatem Wójta Gminy Rudziniec.

Rozalka Grobosz zajęła I miejsce w kategorii praca płaska 5/6 latki, Karol Lukaschowitz zajął II miejsce w kategorii praca płaska 3/4 latki.

Serdecznie gratulujemy laureatom!

p. Marianna Bury


 

Dzień Makaronu 2018

15 Maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Makaronu. Na Początku dzieci wysłuchały wiersza pt ,, Makaron ” i dowiedziały się skąd pochodzi makaron i w którym kraju spożywa się go najwięcej. W ten dzień postanowiliśmy się pobawić makaronem. Robiliśmy  bransoletki, korale, zwierzątka. Dzieci poznawały różne kształty makaronu. Układały wzory, nawlekały, przeliczały. Rozmawialiśmy również o różnych daniach z makaronem w roli głównej. Również i tego dnia w przedszkolu były potrawy z makaronem.

p. Krystyna Bycka


 

Przedszkolaki w Wiosce Indiańskiej

W dniu 8 maja nasze Przedszkolaki: Misie i Tygryski udały się na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Tworkowie, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. Przedszkolaki poznały zwyczaje, tradycje i kulturę Indian. Zwiedziły indiańskie namioty, przymierzały indiańskie stroje, nakrycia głowy. Strzelały z łuku, rzucały włócznią, pokonały tor przeszkód, zwiedziły mini zookącik, z owieczkami, danielami i króliczkami, które mogły nakarmić. Na koniec przedszkolaki wysłuchały indiańskiej legendy i wspólnie wykonały indiański taniec. Pogoda i humory dopisały.

p. Marianna Bury


 

Dzień Ziemi 2018

25 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Poprzedził go konkurs plastyczny „ Piękno lasu ”. Najlepsze prace zostały umieszczone na tablicy w przedszkolu. Występ naszych przedszkolaków w inscenizacji pt. „ Nie damy zaśmiecać lasu ” zachęcał wszystkich do dbania o środowisko naturalne. Dzieci pod postaciami leśnych zwierząt przybliżyły życie w lesie, w którym człowiek nie zwraca uwagi na przyrodę. Nasz występ zakończył się piosenką pt. „ Posprzątajmy świat ”.

 

p. Krystyna Bycka


 

KONKURS „ZAJĄCZEK WIELKANOCNY”

Serdecznie gratulujemy Hani i Alicji Biskupek za zajęcie I miejsca w kategorii rodzinnej w konkursie ” Zajączek Wielkanocny” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec, pod patronatem Wójta Gminy Rudziniec. 


 

Dzień Matematyki

15 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Matematyki. Tego dnia na naszych przedszkolaków czekały wyjątkowe matematyczne zajęcia. Dzieci brały udział w wielu zabawach, konkursach i grach matematycznych podczas, których mogły sprawdzić swoje umiejętności. Liczyły, porównywały, rozpoznawały figury geometryczne, dodawały i odejmowały. Nasi przedszkolacy doskonale poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i na koniec stwierdzili, że matematyka jest bardzo ciekawa i przyjemna.


 

Kolorowy Tydzień w Przedszkolu

Miniony tydzień w naszym przedszkolu był Tygodniem Kolorowym. Organizujemy go już od kilku lat i zawsze przynosi on dzieciom dużo radości. Podczas kolorowego tygodnia poszczególnym dniom przypisana była inna barwa. To sprawiło, że ubrania przedszkolaków oraz pań były każdego dnia innego koloru. Podczas kolorowych dni odbywały się zabawy, gry i konkursy. Dzieci szukały w swoim otoczeniu przedmiotów w danym kolorze oraz potraw  np. : warzyw lub owoców. Wykonywały prace plastyczne używając tylko określonego koloru. Podczas kolorowego tygodnia w dniu koloru żółtego przypadła też uroczystość – Dzień Kobiet.

 

‘’ Marzec pięknie się wystroił,

 w kole między dziećmi stoi

 i gromadkę uśmiechniętą

pyta jakie dzisiaj święto?

Zapamiętaj sobie dzisiaj jest Dzień Kobiet! ‘’

 

Słowa tej piosenki słychać było z ust przedszkolaków. Tego dnia nasi chłopcy nie zapomnieli o dziewczynkach i paniach z naszego przedszkola. Chłopcy zaśpiewali piosenkę z okazji Dnia Kobiet oraz wręczyli dziewczynkom prezenciki i własnoręcznie wykonane tulipany. Wszystkie panie i dziewczynki dziękują chłopcom za przepiękne życzenia i kwiaty. To był udany tydzień dobrej zabawy.

 


DBI 2018 w Przedszkolu

Dnia 28.02.18r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Internetu. Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z internetem oraz uwrażliwienie ich na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci. Przedszkolaki dowiedziały się co to jest internet, do czego można go wykorzystać i jakich zasad trzeba przestrzegać, aby bezpiecznie i kulturalnie z niego korzystać. Poznane zasady zostały utrwalone w przystępnej formie poprzez bajkę i piosenkę o sympatycznym robociku Necio. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o internecie i regułach korzystania z niego.


 

Sprawozdanie z Dnia Babci i Dziadka

      23 stycznia wychowankowie naszego przedszkola zaprosili swoje kochane babcie i dziadków  na uroczystość z okazji ich święta. Po przywitaniu, licznie zgromadzeni goście mogli powrócić do tych cudownych przeżyć związanych z minionymi świętami Bożego Narodzenia podczas przestawianych przez dzieci Jasełek. Następnie były wzruszające wiersze, piosenki związane tematycznie z tym świętem oraz pokazy taneczne. Była też bajka pt. ,, O babci, wilku i dzieciach w czapeczkach ”. W ten sposób dzieci chciały podziękować babciom i dziadkom za trud włożony w ich wychowanie. Przedszkolacy otrzymali wiele braw i zostali także obdarowani słodkościami. Natomiast babcie i dziadkowie otrzymali upominki przygotowane własnoręcznie przez swoich wnuków. Po odśpiewaniu ,,Sto lat” przedszkolacy zaprosili babcie i dziadków na poczęstunek. Była wspaniała atmosfera. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości.  

 p. Krystyna Bycka


Spotkanie z Policjantami

     21 września do naszego przedszkola przybyli zaproszeni goście- policjanci z Komisariatu Policji w Pyskowicach. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w domu i w przedszkolu. Policjanci przypomnieli dzieciom podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie każde z dzieci miało okazję samo przejść po pasach na planszy przygotowanej przez policjantów. Policjanci także wytłumaczyli przedszkolakom jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia. Dzieci dowiedziały się też jak ważna i niebezpieczna jest praca w policji. Duże zainteresowanie wywołały umundurowania i wyposażenie policjantów. W podziękowaniu za spotkanie, dzieci zaśpiewały piosenkę oraz recytowały wiersze. Na zakończenie wizyty panowie policjanci otrzymali dyplomy.

p. Krystyna Bycka

 

——————————————————————————————————————————————————————————————

 

Dziecko kończące wychowanie przedszkolne powinno opanować następujące umiejętności i wiadomości z poszczególnych zakresów:

 

 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci:
 • obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy;
 • przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
 • w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań;
 • wie, że nie należy chwalić się bogactwem i nie należy dokuczać dzieciom, które wychowują się w trudniejszych warunkach, a także że nie należy wyszydzać i szykanować innych;
 • umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie, komu można podawać takie informacje;
 • rozumie potrzebę poszanowania odmienności i autonomii drugiego człowiek
 1. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych:
 • jest samodzielne w zakresie higieny osobistej;
 • właściwie zachowuje się przy stole podczas posiłków, nakrywa do stołu i sprząta po sobie;
 • samodzielnie ubiera się i rozbiera;
 • utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
 1. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci:
 • zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, mówi poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
 • mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
 • uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
 • w zrozumiały sposób mówi lub w inny sposób komunikuje o swoich potrzebach i decyzjach. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia:
 • przewiduje, na miarę swoich możliwości, jakie będą skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach (wnioskowanie o wprowadzanych i obserwowanych zmianach);
 • grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
 • stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
 1. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci:
 • dba o swoje zdrowie; zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia i zdrowego trybu życia;
 • dostrzega związek pomiędzy chorobą a leczeniem, poddaje się leczeniu, np. wie, że przyjmowanie lekarstw i zastrzyki są konieczne;
 • jest sprawne fizycznie lub jest sprawne na miarę swoich możliwości;
 • uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
 1. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych:
 • wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić;
 • orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i w korzystaniu ze środków transportu;
 • zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;
 • wie, że nie może samodzielnie zażywać lekarstw i stosować środków chemicznych (np. środków czystości);
 • próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.
 1. Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem:
 • wie, jak należy się zachować na uroczystościach, np. na koncercie, festynie, przedstawieniu, w teatrze, w kinie;
 • odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami (np. maską).
 1. Wychowanie przez sztukę – muzyka: różne formy aktywności muzyczno-ruchowej (śpiew, gra, taniec):
 • śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
 • dostrzega zmiany charakteru muzyki (np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku) i wyraża je ruchem;
 • wyraża stany emocjonalne, pojęcia i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej – instrumentalnej (z użyciem instrumentów perkusyjnych oraz innych przedmiotów), wokalnej i ruchowej;
 • w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.
 1. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne:
 • umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych;
 • przejawia, na miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu; 3) wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz).
 1. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych:
 • wznosi konstrukcje z klocków i tworzy kompozycje z różnorodnych materiałów (np. przyrodniczych), ma poczucie sprawstwa („potrafię to zrobić”) i odczuwa radość z wykonanej pracy;
 • właściwie używa prostych narzędzi podczas majsterkowania;
 • interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają i zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
 1. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń:
 • rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; podejmuje rozsądne decyzje i nie naraża się na niebezpieczeństwo wynikające z pogody (np. nie stoi pod drzewem w czasie burzy, nie zdejmuje czapki w mroźną pogodę);
 • wie, o czym mówi osoba zapowiadająca pogodę w radiu i w telewizji, np. że będzie padał deszcz, śnieg, wiał wiatr; stosuje się do podawanych informacji na miarę swoich możliwości.
 1. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt:
 • nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
 • wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność);
 • potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.
 1. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną:
 • liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego;
 • dodaje i odejmuje w zakresie 10, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
 • porównuje szacunkowo liczebności zbiorów; rozróżnia zbiory równoliczne i nierównoliczne;
 • zna cyfry od 0 do 9 i tworzy z nich liczby od 0 do 10 i więcej;
 • rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
 • wie, na czym polega pomiar długości i zna proste sposoby mierzenia: krokami, stopa za stopą;
 • zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;
 • rozróżnia przedmioty, obiekty, kolory, podstawowe figury geometryczne i porównuje ich wielkości.
 1. Tworzenie warunków do doświadczeń językowych i komunikacyjnych w zakresie reprezentatywnej i komunikatywnej funkcji języka (ze szczególnym uwzględnieniem nabywania umiejętności czytania):
 • potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
 • potrafi uważnie postrzegać (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
 • dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania lub innymi zdolnościami i sprawnościami niezbędnymi do skutecznego komunikowania się z innymi;
 • słucha lub odbiera w innej dostępnej dla siebie formie komunikacji treść np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich lub komunikuje się w inny, zrozumiały sposób, m.in. z wykorzystaniem języka migowego lub innych alternatywnych metod komunikacji; interesuje się książkami;
 • rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu;
 • układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
 • zna drukowane małe i wielkie litery (z wyłączeniem dwuznaków, zmiękczeń i liter oznaczających w języku polskim samogłoski nosowe);
 • interesuje się czytaniem; układa proste wyrazy z liter i potrafi je przeczytać;
 • interesuje się pisaniem; kreśli znaki literopodobne i podejmuje próby pisania;
 • rozumie znaczenie umiejętności czytania i pisania.
 1. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne:
 • wymienia imiona i nazwiska osób bliskich, wie, gdzie one pracują, czym się zajmują;
 • zna swoje prawa i obowiązki;
 • zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych peł- nionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka;
 • wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa;
 • nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej;
 • wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa.
 1. Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym”
 • uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych;
 • rozumie bardzo proste polecenia i reaguje na nie;
 • powtarza rymowanki, proste wierszyki i śpiewa piosenki w grupie;
 • rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami.
 1. Przygotowanie do posługiwania się językiem mniejszości narodowej:
 • uczestniczy w zabawach prowadzonych w języku mniejszości narodowej,
 • rozumie bardzo proste polecenia wydawane w języku mniejszości narodowej, i reaguje na nie;
 • powtarza rymowanki, proste wierszyki i śpiewa piosenki w grupie w języku mniejszości narodowej,
 • rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych w języku mniejszości narodowej;
 • wie, do jakiej wspólnoty narodowej należy;
 • zna godło swojej wspólnoty narodowej
Skip to content