Wycieczka Przedszkolaków do Rudzińca

W ubiegły czwartek 9 – listopada dzieci z naszego przedszkola pojechały na wycieczkę edukacyjną do Rudzińca. Celem wycieczki było zwiedzenie Urzędu Gminy, Urzędu Pocztowego, Straży Pożarnej oraz Biblioteki Publicznej.

Najpierw dzieci zostały przyjęte przez pana Wójta na terenie Urzędu Gminy. Spotkanie rozpoczęło się w Sali Narad. Dzieci poznały herb Gminy Rudziniec oraz jego historię. Dowiedziały się gdzie należy załatwiać sprawy urzędowe. Następnie przedszkolacy wjechali windą na drugie piętro i przeszli po kolei stanowiska Urzędu, aż do gabinetu pana Wójta.

Drugim celem wycieczki było zapoznanie się z instytucją Poczty oraz zawodem listonosza. Dzieci zwiedziły pomieszczeniu urzędu pocztowego i zapoznały się z ich funkcjonowaniem. Dowiedziały się jaka jest droga listu lub paczki od nadawcy do adresata. Każde z dzieci mogło także samodzielnie wrzucić do skrzynki pocztowej list do znajomego, wcześniej wykonany w przedszkolu.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w Ochotniczej Straży Pożarnej. Na miejscu przedszkolaków powitało dwóch strażaków, którzy opowiedzieli o swojej niebezpiecznej i odpowiedzialnej pracy. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem wozu strażackiego. Mogły oglądać pomieszczenia, gdzie strażacy przygotowują się do akcji. Oglądały umundurowanie i przymierzały hełmy strażackie. Na koniec przedszkolacy poprosili o pamiątkowe zdjęcie ze strażakami.

Na koniec dzieci udały się do biblioteki. Zostały bardzo serdecznie powitane przez panie bibliotekarki. Zwiedziły wszystkie pomieszczenia biblioteczne, oczywiście największym zainteresowaniem cieszyła się sala z książeczkami dla dzieci. Przedszkolacy zapoznali się ze sposobem wypożyczania książek oraz wysłuchali wierszy Jana Brzechwy czytanych przez panią bibliotekarkę.

Wizyta w Urzędzie Gminy, w Urzędzie Pocztowym, Straży Pożarnej oraz w Bibliotece Publicznej było okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych. W każdej z czterech odwiedzonych instytucji dzieci pozostawiły dyplomy z podziękowaniami.

p. Krystyna Bycka