I etap projektu „Detektywi przeszłości”

Pierwszy etap realizacji projektu „Detektywi przeszłości” – wizyta w Rudnowskiej Izbie Pamięci

Dnia 5 czerwca 2018 roku uczniowie klas IV-VI ZSP w Rudnie wzięli udział w nietypowej lekcji. Udali się oni do Rudnowskiej Izby Pamięci, gdzie pani Renata Böhm – gospodyni tego miejsca – w ciekawy sposób opowiadała o dawnych dziejach Rudna. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie narzędzia dawniej wykorzystywano do pracy na roli, poznali też wyposażenie kuchni sprzed ponad 50 lat. Pani Renata zaprezentowała również zdjęcia ślubne oraz stroje panny młodej i pana młodego. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem nie tylko tego miejsca, ale i opowieści pani Renaty. Mamy nadzieję, że wizyta w Rudnowskiej Izbie Pamięci obudziła w nich ciekawość i była zachętą do głębszego poznania historii swej rodziny oraz Małej Ojczyzny.

Ta nietypowa lekcja odbyła się w ramach realizacji projektu „Detektywi przeszłości” koordynowanego przez p. Annę Blaszczyk, reprezentującą Gminny Ośrodek Kultury Rudziniec oraz p. Małgorzatę Mamok-Migurską, reprezentującą Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudnie. To dopiero początek ciekawych inicjatyw zaproponowanych przez dwie pasjonatki rozkochane w kulturze swej Małej Ojczyzny. Ich nadrzędnym celem jest pobudzenie patriotyzmu lokalnego młodych ludzi i uświadomienie im wartości ich miejsca zamieszkania.

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź