44-160 Rudno | Szkolna 9
tel. 32 230 34 60 | zsprudno@sprudno.edu.pl

Gwara śląska ciągle żywa

Dnia 28 maja o godzinie 16:00 odbył się finał VI Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę „Gadajcie, coście we wsi jadali” obchodzonego w ramach Miesiąca Języka Ojczystego. Organizatorem konkursu jest Sekcja Dialektologii i Socjolingwistyki Koła Naukowego Językoznawców Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Już po raz drugi uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudnie wzięli udział w zmaganiach konkursowych, prezentując znajomość gwary śląskiej oraz tradycji naszego regionu.

Gminę Rudziniec i powiat gliwicki reprezentowały Maria Miesiączek oraz Paulina Rypińska, które uczęszczają do Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudnie. Przygotowywały się one pod okiem p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź. Ich zadanie polegało na wygłoszeniu niewierszowanego, oryginalnego (czyli wcześniej niepublikowanego) monologu gwarowego na temat tego, co dawniej jadało się na wsi. Marysia opowiedziała i zaprezentowała, jak przygotować jeden z najbardziej znanych specjałów kuchni naszego regionu, czyli kluski śląskiej a Paulinka przygotowała przepyszną sałatkę jarzynową, czyli kartofelzalat i zdradziła widzom, co zrobić, aby smakował on tak, jak dawniej. Warto dodać, że podczas nagrań dziewczynki miały na sobie przepiękne stroje stylizowane na ludowe.

Ze względu na ograniczenia pandemiczne w tym roku konkurs miał charakter zdalny, tzn. uczestnicy nagrywali swoje wystąpienia i przesyłali na podany przez organizatorów adres. Prace oceniało Jury powołane spośród wykwalifikowanych dydaktyków oraz językoznawców związanych z Uniwersytetem Jagiellońskim pod przewodnictwem Dziekana Wydziału Polonistyki UJ.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas finału transmitowanego na żywo. Miło jest nam poinformować, że Marysia i Paulinka zdobyły wyróżnienia w kategorii wiekowej „dzieci”.

Serdecznie gratulujemy naszym znawczyniom gwary śląskiej i życzymy kolejnych sukcesów.

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź

 

 

Skip to content