Kiermasz 2017

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2017

Dnia 3 grudnia 2017 r., czyli w Pierwszą Niedzielę Adwentu z inicjatywy Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Uczniów ZSP w Rudnie został zorganizowany Kiermasz Świąteczny. Mieszkańcy Rudna oraz okolic zostali zaproszeni na tę uroczystość, aby w miłej atmosferze spędzić przyjemnie czas i poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Jak co roku na przybyłych czekało wiele atrakcji. W kawiarence mogli zakupić przepyszne ciasta i pierniki, oczywiście swojskiej roboty. Nie zabrakło także oryginalnych ozdób świątecznych. Ich wybór był ogromny: od maleńkich aniołków robionych na szydełku po pokaźnej wielkości choinki z wikliny. Każda klasa pod opieką wychowawcy opracowała występ artystyczny.

Punktualnie o godz. 14:00 Pani Dyrektor Ewa Dohrmann dokonała uroczystego  otwarcia kiermaszu. Natalia Zaczkowska oraz Grzegorz Będzichowski w imieniu Samorządu Uczniowskiego także serdecznie powitali licznie przybyłych gości.

Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli Tygryski z Oddziału Przedszkolnego w Rudnie. Wspólnie z p. Kingą Kaczmarek przygotowali trzy piosenki:„Tupu, tup po śniegu”, „Ulepia Hanka małego bałwanka”, „Ding-dong, spadł już śnieg”. Następnie przyszedł czas na występ Misiów z Publicznego Przedszkola w Rudnie. Zaprezentowali oni taniec z lizakami oraz piosenkę o Mikołaju. Przedszkolaków przygotowała p. Krystyna Bycka.

Po krótkiej przerwie prowadzący zapowiedzieli występ uczniów klasy I, którzy zaśpiewali piosenki „Wesoła rodzinka” i „Płatki śniegu” (wspólnie z kl. III). Kuba Böhm wykonał piosenkę „O ukochanym misiu”. A na koniec wszyscy podziwiali taniec „Czekolada”. Pierwszaków przygotowały panie: Krystyna Krusiec, Małgorzata Pfeiffer, Ewa Dohrmann. Trzecioklasiści zaprosili widzów na przedstawienie pt. „Jan Brzechwa uczy nas kultury”. Artystów przygotowała p. Agnieszka Sołtysiak. Następnie Błażej Dyka wystąpił w monologu gwarowym pt. „Fusbal” autorstwa p. Bożeny Kaczmarczyk-Gwóźdź, który zaprezentował na XII Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi.

Po kolejnej pięciominutowej przerwie przyszedł czas na popis gry na keyboardzie w wykonaniu Emilii Miesiączek, która ćwiczyła pod czujnym okiem p. Ewy Dohrmann oraz p. Piotra Golombka. Natalia Zaczkowska wygłosiła monolog gwarowy „Zima idzie, cza kapusta kisić”. Natalia jest zdobywczynią I miejsca na Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi. Została zaproszona do Wielowsi na uroczystą galę. Na specjalne życzenie Starosty Gliwickiego 12 grudnia pojedzie do Starostwa Powiatowego w Gliwicach, aby po raz kolejny zaprezentować monolog, tym razem podczas uroczystości organizowanej przez władze powiatu. Natalię przygotowała p. Bożena.

Uczniowie kl. IV oraz p. Małgorzata Mamok-Migurska zaprosili widzów na przedstawienie pt. „Powtórka z rozrywki, czyli Dzień Nauczyciela na wesoło”. Jakub Blaszczyk wygłosił monolog „Jak to jedyn chop z Rudna wongel znod”. Jakub ćwiczył dzielnie pod okiem p. Bożeny. Pastorałkę „Mitten in der Nacht” wykonał chór szkolny w składzie: Grzegorz Będzichowski, Natalia Zaczkowska, Dagmara Pawletko, Wiktoria Wrzeszcz, Anna Nitkiewicz. Uczniów przygotowała p. Małgorzata Mamok-Migurska.

W dalszej kolejności uczniowie klas IV-VI zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. „Na ratunek drzewom”. Przedstawienie to wystawili już dwukrotnie: podczas Międzywojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego „Piękno Nadleśnictwa Rudziniec: drzewa i krzewy”, który po raz II nasza szkoła zorganizowała we współpracy z Nadleśnictwem Rudziniec oraz podczas gali Ogólnopolskiego Konkursu „Magiczny świat zabawek”. Występ przygotowały p. Małgorzata Prochota oraz p. Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź. Uczniowie klasy VI wyrecytowali wiersze Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima w wersji gwarowej: Piotr Mrówka – „Ciśnie Gregor, Paweł Rys i Dominik Mika – „Kaczyca-dziwoczka”, Patryk Kucza – „Brele”. Uczniów przygotowała ich wychowawczyni.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy zaangażowali się w przygotowania do Kiermaszu Świątecznego! Po raz kolejny pokazaliście, że zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie i pomocną dłoń. Za to Wam serdecznie dziękujemy.

Bożena Kaczmarczyk-Gwóźdź